Ciltte Kaşıntı Sarılık Belirtileri Arasındadır
Ciltte Kaşıntı Sarılık Belirtileri Arasındadır

Ciltte Kaşıntı Sarılık Belirtileri Arasındadır

Sarılık, ciltte ve göz aklarında sarı renkle karakterize bir durumdur. Bilirubin denilen bir maddenin ciltte ve göz aklarında birikmesi ile olur. Bilirubin kırmızı kan hücrelerinin öldükten sonra içindeki maddelerin karaciğerde temizlenmesi ile oluşur ve bağırsağa atılarak vücuttan atılır.

Sarılık, ciltte ve göz aklarında sarı renkle karakterize bir durumdur. Bilirubin denilen bir maddenin ciltte ve göz aklarında birikmesi ile olur. Bilirubin kırmızı kan hücrelerinin öldükten sonra içindeki maddelerin karaciğerde temizlenmesi ile oluşur ve bağırsağa atılarak vücuttan atılır. Temizleme yolunun herhangi bir aşamasında problem olursa sarılık ortaya çıkar. Medicana Avcılar Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı, Op. Dr. Fikret İrkin sarılık hakkında bilgi verdi.

Sarılığın 3 Çeşidi Vardır

Dr. Fikret İrkin, ” Sarılığın 3 çeşidi vardır. İlki; hemolitik sarılık: Kandaki alyuvarların çok sayıda ölmesi ile atık madde miktarının karaciğerin temizleme kapasitesini aştığı zamanlar sarılık oluşur. Hastanın idrar rengi normal büyük tuvaleti ise koyudur. İkincisi; hepatik sarılık : Bir virüsün neden olduğu karaciğer iltihabıdır. Karaciğer hücreleri şişer ve safra yolları tıkanıklık görülür. Hastalığın belirtileri yavaş yavaş görülür. Hasta olan kişide ateş, iştahsızlık, ishal ve kusma vardır. En çok görülen sarılık çeşidi budur. Ayrıca karaciğer sirozu gibi hastalıklarda da bu tip sarılık görülür. Üçüncüsü; tıkanma sarılığı : nedeni, safra kanallarının tıkanmış olmasıdır. Bilirubin bağırsağa atılamayıp birikir ve kana geçerek deride, göz aklarında sarılık oluşturabilir. Her nedenle olursa olsun belirtileri benzerdir.” diye ifade etti.

Hastalık Önce Göz Aklarında Görülür

Ciltte Kaşıntı Sarılık Belirtileri Arasındadır
Ciltte Kaşıntı Sarılık Belirtileri Arasındadır

Hastalığın neden olduğu sarı renk, önce göz aklarında görülür diye ifade eden Dr. Fikret İrkin, şu konulara da dikkat çekti: ” Sonra yüz, boyun, gövde, kol ve bacaklara kadar yayılır. İdrarın rengi sarı ile koyu kahverengi arasında değişir. Ciltte de kaşıntı vardır. Büyük abdest, kil renginde ve kokuludur. Sarılıkla başvuran hastada önce sarılığın hangi tip olduğu ve neden kaynaklandığı bulunur.

Tedavi nedenin ne olduğuna göre değişiklik gösterir. Bir kısım sarılıklar cerrahi olarak tedavi edilirken bazı sarılık tipleri ise ilaç ve istirahat ile tedavi edilebilir. Sarılık en çok, fazla havuç yeme durumu ile karışır. Çok miktarda havuç yendiğinde avuç içi ve ayak tabanları sarı-turuncu renge boyanır. Ancak bu durumlarda göz aklarında ve vücudun diğer kısımlarında deride sarılık oluşmaz.”

Listemakale.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ciltte Kaşıntı Sarılık Belirtileri Arasındadır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin