Kategori arşivi: Bankalar

Bankalar, krediler, banka kartları, öneriler ve tavsiyelerin yer aldığı kategorimiz aklınızdaki sorulara cevap oluyor.

Bankacılık sektöründe birçok kampanya ve yeni düzenlemeler yapılıyor. Bu gelişmelerden haberdar olmak yanında sektörel genel terminolojiler ve bunlar hakkında genel anlamda bilgi sahibi olmak önem taşıyor.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Kalkar?

Bloke olan kart nasıl düzeltilir?” sorusunun cevabı, bloke türüne bağlı olarak değişir. Kart blokelerinin bankalar arasında farklılık gösterebilen esasları bulunur. Her banka, belirlemiş olduğu şartlar dahilinde kredi kartı için geçici ya da kalıcı bloke uygulayabilir. “Kredi kartı blokesi nasıl kalkar?” diyenler açısından kartın bloke türü önem taşır. Kartların blokesine yol açan durumlar ise çoğunlukla şöyledir:

 • Kredi kartı şifresini art arda yanlış girmek: Kredi kartlarının kullanım güvenliği açısından şifreler önemlidir. Her banka, şifre girerken müşterilerine en fazla 3 deneme hakkı tanır. Eğer bu deneme haklarının hepsinde şifreyi yanlış yazarsanız ATM tarafından kart tekrar size verilmeyecektir. Bu durumu ilk defa yaşayanların heyecanlanmasına gerek yoktur.

Çünkü kredi kartı bloke kaldırma işlemi için bankanızın müşteri hizmetlerine ulaşmanız yeterli olacaktır. Kart sahibi olarak kişisel bilgilerinizi teyit ettikten sonra, banka sistemi üzerinde kayıtlı adresinize kart teslim edilir. Bazı durumlarda kartınızı ATM içerisinden çıkarılıp size ulaştırılabilir; bazı durumlarda ise sizin için yeni bir kart oluşturulur.

 • Kart güvenliğinin tehlikede olması: Kartın çalınması, kaybolması ya da şifresinin başka birileri tarafından öğrenilmesi durumunda bloke gerçekleştirilebilir. ATM şifresini art arda yanlış girme haricinde, güvenlik için uygulanacak tüm blokeler kullanıcının talimatıyla gerçekleşir. Örneğin kartınızı bir süredir bulamıyorsanız, bankanın bundan haberdar olup otomatik şekilde karta bloke uygulaması imkansızdır. Ancak müşteri hizmetlerini arayıp sizin talepte bulunmanız gerekir. Kartınız, şifresini bilen biri tarafından çalınmış olabileceği için bu gibi durumlarda bloke talebinde bulunmanız faydalı olacaktır. Güvenlik amaçlı blokeler geçici olduğu için yeni kartınız sizlere banka tarafından ulaştırılır.
 • Kredi borcunu gerekli sürede ödememiş olmak: Bankadan kredi çekerken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü kredi borcunu ödeyememeniz halinde icra takibi başlatılabileceği gibi, kredi kartınız kalıcı olarak bloke edilebilir. Borç sebebiyle kalıcı bloke uygulanan kartlarınızın içindeki bakiye bankanın kullanımına geçer. Yani içinde ne kadar paranız olursa olsun, haklı sebeplerle bloke edilerek el konulmuş kartlarınızı tekrar kullanamazsınız. “Kredi kartı blokesi nasıl kalkar?” sorusuna cevap vermek, kalıcı bloke uygulanması durumunda imkansızdır. Kalıcı ya da süresiz bloke, hesabın artık kullanılamayacağı anlamına gelir.

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Bloke olan kart ne zaman açılır?” sorusuna kesin bir cevap verilemez. Kredi kartlarının bloke durumu belli zamanlarla kısıtlı değildir. Eğer kart geçici bloke kapsamında bulunuyorsa, kart sahibi müşteri hizmetlerine ulaşana kadar bu süreç devam edecektir. Kalıcı bloke uygulanan kredi kartlarının tekrar kullanılabilir hale gelmesi normal şartlarda imkansızdır. “Kredi kartı bloke oldu, ne yapmalıyım?” diyorsanız en kısa sürede müşteri hizmetlerini aramalısınız. Eğer uzun süre boyunca bloke kaldırma talebi gerçekleşmezse, karta bankanın el koyması mümkün olabilir.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Kalkar?

“Kartınız Güvenliğiniz İçin Geçici Olarak Blokelenmiştir” Ne Demek?

ATM’ye kredi kartını taktıktan sonra şifresini doğru bir şekilde yazanların karşılaşabileceği bir problem mevcuttur. Bu problem, kartın bir süre için bloke edildiği hakkındaki bildirimdir. “Kartınız, Güvenliğiniz İçin Geçici Olarak Blokelenmiştir” yazısını görürseniz sakin olmalısınız. Çünkü bankalar, belirli zaman aralıklarıyla kredi kartlarını geçici olarak bloke edebilir.

Bunun sebebi ise kartı sahibinden başka birilerinin kullanmasını engellemektir. Örneğin bir hırsız, çaldığı kartın şifresini biliyorsa onu rahatça kullanabilir. Bankaların rutin blokeleri ise bu süreci keser çünkü bloke kaldırma ancak kartın sahibi tarafından yapılır. Eğer şifrenizi doğru yazmanıza rağmen ya da ATM içine kartı yerleştirmenizden hemen sonra bu bildirimi alırsanız müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. “Kredi kartı blokesi ne zaman kalkar?” ve “Kredi kartı blokesi nasıl kalkar?” sorularına en doğru cevabı müşteri hizmetleri verir. Bloke sürecinde üçüncü şahıslardan yardım istemeniz tavsiye edilmez.

 

Kredi Notunu Artırmanın Yolları

Bankaların kredi verirken doğrudan bakmış olduğu kredi notu sistemi, başvurunun onaylanıp onaylanmamasında en etkili faktördür. Ancak kredi notunu artırmanın yolları sayesinde, notunuzu artırarak şansınızı tekrar deneyebilir ve hatta kredi alabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; Tüketicinin daha önceden bankalarla olan ilişkileri dikkate alınarak yine tüm bankalar tarafından oluşturulan, banka müşterilerinin 5 farklı risk grubuna ayrıldığı kredi ve kredi kartı verirken buna göre verilen bir değerlendirme sistemidir.

Hangi bankayla olursa olsun iyi veya kötü tüm ilişkileriniz, tüm bankalarca görülebilen ortak bir ekrana yansıtılır. Bu ekran sayesinde kredi ve kredi kartı başvurusu değerlendirilirken, yetkililer başvuruyu olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilir.

Kredi Notunu Artırmanın Yolları Neler? Nasıl Artar?

Kredi notunuzu artırmak için bazı adımları atmanız faydalı olur. Bunun için şunları yapabilirsiniz;

 • Bankada bir miktar para tutun.
 • Borçları düzenli ödeyin.
 • Tüm borçlarınızı bir bankada toplayın veya ödeyin.
 • Otomatik ödeme talimatları verin rahat edin.
 • Ek hesap kullanın ve ödemesini zamanında yapın.
 • Alışverişlerinizde kredi kartını tercih edin.
 • Onaylanmayan başvurular için fazla başvuru yapmayın.
 • Az bile olsa kredi kullanın.

Bankada Bir Miktar Para Tutun

Banka hesabınızda uzun süre bir miktar para olması, kredi notunu yükseltmek için size avantaj sunar. Bu sizin durumunuzu düzelttiğinize dair bankalara bir işaret verecektir.

Borçları Düzenli Ödeyin

Mevcut olan borçlarınızı düzenli olarak ödeyerek, kredi notunuzu yükseltme şansınız bulunuyor. Kredi notunun yükselmesindeki en önemli etken, bankalara güven vermektir. Bu da ancak borçlarınızı düzenli şekilde ödemekle mümkündür.

Tüm Borçlarınızı Bir Bankada Toplayın veya Ödeyin

Birçok bankaya borcunuzun olması, kredi başvurularınızı olumsuz etkiyecek şeylerden biridir. Bu durumda yapmanız gereken en güzel şey, mümkünse borç transfer kredisi veren bankalar üzerinden kredi çekerek tüm borçları bir bankada toplamaktır. Böylelikle sadece bir bankaya borçlu olur ve borçlarınızı daha düzenli ödeme fırsatı yakalarsınız.

Otomatik Ödeme Talimatları Verin Rahat Edin

Fatura ve diğer düzenli ödemeleriniz için bankanıza vereceğiniz otomatik ödeme talimatları, bilinçli bir kullanıcı olduğunuza dair işarettir. Kredi notunu doğrudan yükseltmek için etkili olmasa bile, dolaylı yollardan fayda sağlamaktadır.

Ek Hesap Kullanın ve Ödemesini Zamanında Yapın

Kredi çekemiyorsanız, düşük miktarlı da olsa ek hesap kullanarak bu hesaptaki borcunuzu her seferinde gününde ödeyerek iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.

Alışverişlerinizde Kredi Kartını Tercih Edin

Kredi kartı kullanma alışkanlıklarınız, kredi notunu artırmanın yolları arasındadır. Mümkün olduğunca alışveriş yaparken kredi kartı tercih edebilirsiniz. Ancak asıl önemli olan, yaptığınız harcamaların borcunu geciktirmeden ödemektir.

Onaylanmayan Başvurular İçin Fazla Başvuru Yapmayın

Bir veya iki bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınızda onaylanmadıysa, diğer bankaların onaylama ihtimalide düşük olacaktır. Sık başvuru yapmanız, notunuzun düşmesine sebep olur.

Az Bile Olsa Kredi Kullanın

Yüksek miktarda kredi çekemiyorsanız ve bankanız daha düşük tutarları onaylıyorsa, siz de onaylanan tutarı çekip taksitleri gününde ödeyerek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

 

Yüklü Kredi Nasıl Çekilir?

Yüklü kredi nasıl çekilir? sorusuna neden olan nakit paraya olan ihtiyaç, insanların aklına nasıl kredi çekeceğiyle alakalı soruları yöneltiyor. Çağımız için bankalara olan başvuru talebi oldukça yüksek. Bunun sebebi ise ticaret, gayrimenkul, araba gibi ihtiyaç veya yatırım araçlarına ulaşma fırsatı. Sürekli olarak artan fiyatlar para birikimine engel olmakta ve para biriktirmeyi zorlaştırmaktadır.

Kredi çekebilmek için aslında basit birkaç kurala tabi tutulursunuz. 18 yaşını doldurmuş olmak ve belgelenebilir bir gelirinizin olması durumunda birçok bankayla iş birliği yapabilir, kredi çekebilirsiniz. Kredi çekerken dikkat etmeniz gereken husus ödeme planınızdır. Burada bankaların dikkat ettiği bazı şartlar olacak.

 Yüklü Kredi Nasıl Çekilir?, Banka Nelere Dikkat Ediyor?

Bankaya başvurmadan önce, ufak bir gelir hesaplaması yapmanız gerekmektedir. Bankalar genellikle kredi vereceği müşterilerinin aylık gelirlerini hesaplar. Gelirinize göre denge kurarak verebilecekleri üst limiti çıkarırlar. Bu sayede ödemeniz gereken miktarı garanti altına alır. Ekonomi alanında uzman çalışanları sayesinde ince hesaplar yaparak, size verebilecekleri en üst finans sistemini oluşturur. Tüm bunların yanında en önemli gereksinimlerden birisi de kredi notudur. Kredi notunuzun iyi olması birçok durumda işinize yarayacaktır.

 Kredi Notu Nedir?

Yüklü kredi nasıl çekilir? sorusunun cevaplarken önemli olan bir diğer konu da kredi notu değerlendirmesi hakkında bilgi sahibi olmaktır.Kredi notu en basit şekliyle bankanın size olan güvenidir. Daha önce borç aldığınız bir dostunuza paranızı vaktinde ödememişseniz size olan güveni kırılacaktır. Bu örnekteki gibi bankanızın size vermiş olduğu belli bir puan sistemi mevcuttur. Borçlarınızı zamanında, eksiksiz şekilde aksatmadan öderseniz, bankanızın güvenini kazanmış olacaksınız ve bankanızdan başka bir seferde isteyeceğiniz kredi de daha hızlı ve istediğiniz şekilde sonuç alırsınız.

 Kredinizin Amacına Göre Hareket Etmek

İnsanların ihtiyaçları farklılık gösterdiği için bankalar birçok türde kredi oluşturmuştur. Araba hayali kuranlar düzenlenen taşıt kredileri için ayrı ödeme seçenekleri ve şartlar gerekirken konut kredisi için işler daha farklıdır. Konut kredisi başvurusunda, çalıştığınız pozisyona göre farklılıklarla karşılaşabilirsiniz. Bir esnafsanız farklı, işçiyseniz farklı şekilde planlamalara yönlendirilirsiniz. Diğer şartlardan birisi de belli miktarda peşinat göstermeniz olacak. Taşıt kredisi ise, alacağınız taşıta göre farklılıklar göstermektedir. Sıfır taşıt ile ikinci el taşıt arasında bazı farklılıklar seyretmektedir. SGK kaydınızın aktif olması ve en az üstünden altı ay geçmesi diğer şartlardan birisidir.

 

 

 

 

 

 

 

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Gelir belgesiz kredi veren bankalar, sadece yüksek kredi notuna sahip olan banka müşterileri için gelir belgesi istememektedir. Kredi notu düşük olanların, gelir belgesi olmadan kredi çekme ihtimalleri oldukça düşüktür.

Özellikle 2017 yılından itibaren ciddi kampanyalar düzenleyen bankalar, 2021 yılına kadar gelen bu süreçte yüksek rekabet sebebiyle tüketici lehine olabilecek avantajlı kampanyalar da düzenliyorlar. Düzenlenen bu kampanyalardan bireyse, kredi notu uygun olan kişilere gelir belgesiz kredi vermeleri olmuştur. Üstelik verilen bu krediler, başvuru tutarına göre 10 dakika içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bankalar arasındaki rekabetin her geçen gün artmaya devam etmesi, kredi ve kredi kartı kullanımında bankaların daha esnek davranmasına neden olmaya devam ediyor. Hatta bazı bankalar serbest meslek sahipleri ve ev hanımı olan kişilere de belirli tutarlarda kredi kullandırma imkânı sunmaktadır.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar, kredi başvurularında başvuru sahibinin kredi notunu dikkate alarak hareket etmektedir. Şayet kredi notunuz düşük ise, gelir belgesiz kredi alma imkânınız bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra çok yüksek limitli kredi başvurularında, bankalar gelir belgesi ve kefil gibi ek güvenceler talep edebilirler.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Aşağıdaki listede yer alan bankalar, kredi notu yüksek olan ve kendi banka müşterisi konumundaki kişilere, gelir belgesiz vermektedir. Ancak her başvurunun olumlu onaylanmasını düşünmek mümkün değildir. Bankalar kredi notu ve diğer müşteri özelliklerini dikkate alarak, gelir belgesi ile veya gelir belgesiz kredi vermektedir.

Yapı Kredi Bankası

İnternet ve mobil bankacılık üzerinden yapılacak kredi başvurularında 30 bin TL’ye kadar gelir belgesi olmadan kredi veren Yapı Kredi Bankası, ihtiyaç kredilerinde 36 ay vade seçeneği sunmaktadır.

Banka tarafından verilen kredinin faiz oranları 1,33 ile 1,58 arasında değişmektedir. Bu fark kredi başvuru tutarı, başvuru sahibinin kredi notu ve vade seçeneğine göre değişiklik gösterebilir.

Türkiye İş Bankası Kolay Kredi

İş bankası kolay kredi adında, banka müşterilerine 1,38 ile 1,56 arasında 25 bin TL’ye kadar gelir belgesi olmadan kredi imkânı sunmaktadır.

Bu krediden yararlanmak için İş Bankası müşterisi olmanız ve kredi notunun yüksek olması gerekir. Aksi halde banka gelir belgesi ve kefil gibi teminatlar talep etmektedir. Bankanın vermiş olduğu krediye başvurmak için mobil veya internet şube üzerinden başvurular ve kredilerin sekmelerini takip edebilirsiniz.

Aktif Bank

Kolay bankacılık yolunda önemli adımlar atan Aktif Bank, Türkiye’deki diğer bankalar ile rekabet seviyesi düşük olması sebebiyle tüketici lehine kolay olabilecek kampanyalar düzenlemektedir. 30.000 TL üst limit ile 36 ay vade seçeneği sunan Aktif Bank kolay kredi veriyor olsa da bazı bankalara göre faiz oranlarının yüksek olduğunu söylemek gerekir.

Bankanın faiz oranları 1,54 ile 1,73 arasında değişmektedir. Verilen bu faiz bilgileri güncel başvuru yaptığınız dönemde değişik olabileceği için, başvuru yapmadan önce bankanın faiz oranlarını dikkate almanız faydalı olacaktır.

Odeabank Nakit Hazır Kredisi

İhtiyaç kredilerinde üst limit olan 36 ay vade seçeneği ile nakit kredi imkânı veren Odeabank, 1,37 ile 1,63 arasında faiz uygulamaktadır. Bankanın uygulamış olduğu faiz oranları tüm bankalar da olduğu gibi, başvuru sahibinin kredi notu ve vade tutarına göre değişiklik göstermektedir.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar arasındaki Odeabank, kolay kredi vermesi ile de bilinmektedir. Bu nedenle kredi notu düşük olan birçok banka müşterisi, Odeabank kredilerine başvuru yapmaktadır.

Fibabanka

En düşük 1000 TL en yüksek ise 50.000 TL limit ile gelir belgesiz kredi veren Fibabanka, faiz oranlarını ise 1,33 ile 1,67 arasında tutmaktadır. Yeni yasal düzenlemeye göre ihtiyaç kredilerinde en fazla 36 ay vade yapılabildiği için, Fibabanka da 36 ay vade seçeneği ile kredi vermektedir.

Bankanın internet veya mobil şubesi üzerinden başvuru yapabileceğiniz gibi, çağrı merkezini arayarak ya da banka şubesine giderek de gelir belgesiz kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Şekerbank

Kredi notu çok yüksek olan kişilere gelir belgesi olmadan kefil ile 100 bin TL’ye kadar kredi imkânı sunan Şekerbank, ortalama yüzde 1,57 faiz oranı ile kredi vermektedir.

1953 nolu SMS hattına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı yazıp göndererek, kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanması durumunda isterseniz kredinizi 3 ay ertelemeli olarak çekebilirsiniz. SMS ile birlikte bankanın internet veya mobil şubesinden ya da doğrudan fiziki şubesine giderek başvuru yapma imkânınız bulunmaktadır.

CEPTETEB

Dijital bankacılık alanında yapmış olduğu köklü değişiklikler ile enpara.com gibi Türkiye’de bankacılık sektörüne farklı bir soluk kazandıran CEPTETEB dijital bankacılık uygulaması, 30 bin TL’ye kadar kredi notu dikkate alınarak gelir belgesiz kredi vermektedir.

CEPTETEB her ne kadar gelir belgesiz kredi veren bankalar listemizde yer alıyor olsa da başvuru sahibinin kredi notuna göre kefil talebinde bulunabilmektedir. Dijital bankacılık uygulamasının ortalama faiz oranları 1,39 civarındadır.

TEB Pratik Kredi

Türkiye ekonomi bankası olarak da bilinen TEB bankasından gelir belgesiz en fazla 15 bin TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. Bankanın faiz oranları 1,37 ile 1,56 arasında değişmektedir.

Kredi başvurunuzu 4466 numaralı SMS hattına T.C. Kimlik numaranızı yazarak yapabilirsiniz. Ayrıca bankanın internet ve mobil şubesi üzerinden de başvuru imkânı sunulmaktadır. TEB talep eden müşterilerine 3 ay taksit ertelemeli kredi vermektedir.

Vakıfbank

Bir devlet bankası olmasına rağmen yapmış olduğu kampanyalar ile özel sektör bankacılığında rakiplerini geride bırakan Vakıfbank, 1,35 ile 1,53 arasında değişen faiz oranları ile 30 bin TL’ye kadar gelir belgesiz kredi veriyor. Başvuru sahibinin kredi notu durumuna göre kefil talep eden Vakıfbank, özellikle emekliler ve maaş müşterileri için düşük faiz politikası uygulamaktadır.