İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İncirin Sağlığa Faydaları

Diyet lifi, C, A ve K vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir gibi vitamin ve mineraller bakımından zengin olan incirin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Kanserin önlenmesinde neden bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar sağlığımız için önemli yararları bulunan incirin aynı zamanda, cilt ve saç sağlığı bakımından da önemli etkilerinin bulunduğu kanıtlanmıştır.

İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
İncirin Faydaları

İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerdiği mineral ve vitaminler, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu sayede düzenli incir tüketmek, enfeksiyon ve hastalıkların önüne geçmek için tavsiye edilmektedir. İçerdiği vitaminler, özellikle kış aylarında ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için bir set oluşturur.

Sindirim Sisteminize İyi Gelir

Lif bakımından zengin bir meyvedir. İster kuru ister yaş olarak tüketin, bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesine yardımcı olur ve sindirim sisteminizin komple rahatlamasını sağlar. Üstelik bağırsak hareketlerini düzenleyici faydalarının bulunması ve sağlıklı bakteri sayısının artmasına yardımcı olması, bu mucizevi meyvenin önemli faydaları arasındadır.

Kan Basıncını Düzenler

Yüksek kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olacak içeriklere sahiptir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ve lif bakımından zengin olmasının yanı sıra, potasyum açısından da zengin bir besin olması kan basıncının düzenlenmesinde etkili olur.

Toksinleri Atmaya Yardımcıdır

İncir, önemli bir antioksidandır. Onun bu özelliği, vücudunuzdaki toksinlerin atılması için organlara yardımcı eder. Vücut serbest radikallere daha güçlü bir şekilde savaşarak, sağlığınızı korumaya fayda sağlar.

Kemiklerinizi Güçlendirir

Müthiş bir kalsiyum içeriğinin olması ve önemli mineraller ile vitaminler açısından çeşitlilik sunması, kemik sağlığınızın daha güçlü olmasını sağlar. Düzenli olarak tüketilen incir, kemik ve dişlerin kuvvetlenmesine katkı sunmaktadır.

İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
İncirin Sağlığa Faydaları: Kanser Riskini Azaltır

Kanser Riskinizi Azaltır

Şüphesiz incirin faydaları arasında en önemlilerden biri, kanser riskini azaltıcı etkisinin bulunmasıdır. Özellikle meme ve kolon kanserinin görülme olasılığını en aza düşüren incir, erken yaşlardan itibaren tüketilmeye başlandığında kanser riski üzerinde %25’e kadar olumlu etki gösterir.

Anemi Hastaları İçin Faydalıdır

Demir içeren besinler arasında bulunan incirin sağlığa faydaları arasındaki anemi riskini önlemesi, en ciddi yararlarından biri olarak gösterilebilir. Demir içeriğinin zengin olması, aneminin en büyük sebeplerinden biri olan demir eksikliğinin giderilmesini sağlar.

Kalp Dostudur

Kanda bulunan trigliserit seviyesinin düşmesine yardımcı olur ve kalbi korur. Ayrıca fenoller ve omega yağ asitlerinin yüksek olması, damar tıkanıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli tüketen kişilerde, kalp rahatsızlıklarının en az seviyede olduğu görülmüştür.

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İncirin Sağlığa Faydaları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin