iş için çevre edinme

İş Hayatında Çevre Edinmenin Yolları

İş hayatında çevre edinmek, işinizin kalitesi ve başarı oranını artıran en temel etkenlerden biridir. Çünkü faydalı ve geniş bir çevreye sahip olmak, daha nitelikli ve karlı işler yapmanızın yolunu açacaktır. İş hayatında çevre edinmenin yolları arasında uygulayabileceğiniz birçok basit ama etkili yöntem bulunuyor. Edineceğiniz çevre maddi olanak ve sektörünüze göre farklılık gösterecek bir durum olsa da kaliteli çevre yapmanız daha iyi iş teklifleri almanızın da önünü açacaktır.

Sosyal çevreden ziyade çalışma hayatında faydalı çevre edinmeniz, hayatının yanı sıra sosyal hayatınıza da etki edebilir. Özellikle bulunduğunuz kuşaktan sonra gelen nesil arasında bir uçurum olduğunu düşünüyorsanız, bu düşünce çalışma hayatında yapabileceğiniz yanlışlardan biridir. Çünkü iş hayatında öngörüler ve önyargılar önemli bir yer tutmaktadır.

Şayet kendi işiyle ilgilenen ve başarı elde etmeyi planlayan biriyseniz, kendinizden önceki ve sonraki kuşaklarla da iyi bir iletişim halinde olmanız ve hatta arkadaşlık ilişkilerinizin gelişmiş olması gerekir.

iş hayatında çevre edinme

İş Hayatında Çevre Edinme Yolları Nelerdir?

Daha geniş ve işlerinize faydalı bir çevreye sahip olmak için, aşağıdaki önerileri dikkate almanız sizin için faydalı olabilir.

İnsanlarla İrtibatta Olmasını Bilin

İş çevresinde işinize nadir olarak yarayacak insanlarla dahi iletişiminizi asla koparmayın. Hatta işinize yaramayacak olduğuna inandığınız insanlarla dahi iletişim halinde olmak, belirli bir zaman içerisinde o insandan faydalanmanızı sağlayabilir.

Buradaki faydalanmak art niyetli bir tutum değildir. Sadece işinizi yapabilmeniz için, hiç ummadığınız insanlardan çeşitli yardımlar alabilirsiniz. Bu yüzden önem sırasına göre sosyal ve iş hayatınızda tanıştığınız insanlarla belirli düzeyde iletişim kurmaya önem gösterin. Doğrudan ziyaret edemiyorsanız bile, en azından telefon veya internet aracılığı ile kısa bir iletişim kurarak, sağlık durumunu sorup nezaketen iletişim kurmuş olabilirsiniz.

İnsanlara Yardımcı Olmanın Yollarını Arayın

Gerçek manada kaliteli bir çevre edinmek istiyorsanız, sadece insanlardan fayda beklemeyin. Sizin de insanlara faydanızın olması, daha sağlam ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yardımlar sadece maddi olarak düşünülmemeli, aynı zamanda kişinin iş yaşantısında karşılaşacağı sorunların üstesinden gelmek için yapılacak yardımlar da olabilir. Böyle bir durumda karşınızdaki kişi büyük memnuniyet duyup, sizin yardımınızı veya yardım isteğinizi belki de ömür boyu unutmayacaktır.

İnsanları Küçük Görmeyin

Çevre edinememenin en önemli nedenlerinden biri, insanları küçük görmektir. Kimi insan maddi açıdan gelişmiş olurken, fiziksel ve karakter olarak kendini geliştirmemiş olabilir. Veya bunun tam tersi olması da birçok meslek dalında görülebilecek bir durumdur.

Her ne olursa olsun insanları küçük görmemeye özen göstermelisiniz. Bunların yanı sıra mesleki sınıfları ve unvanları ile onları küçümsemeniz, günü geldiğinde en basit işinizi yaptırmak için dahi o insanlara muhtaç olduğunuzda mahcubiyet duymanıza neden olabilir.

Planlı Hareket Edin

iş hayatında çevre edinmek

İyi bir plan oluşturmak, iş hayatında çevre edinmenin yolları arasında önemle durulacak konulardan biridir. Çevrenizdeki her insanın değerli olduğunu unutmayın. Ancak bunu yaparken insanlarla herhangi bir plan oluşturduğunuzda, birazda iş hayatında sizlere daha fazla faydalı olabilecek kişilere zaman ayırmanız gerekir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş Hayatında Çevre Edinmenin Yolları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin