İşitme cihazınızın tatilde zarar görmesini istemiyorsanız nem alıcı tablet kullanabilirsiniz

May İşitme Cihazları Uzmanı Odyolog Mehmet Tarık Kaya, yaz tatilinde işitme cihazı kullananlara önemli tavsiyelerde bulundu. Kaya, “Yaz ayları işitme cihazlarının yoğun neme maruz kaldığı en önemli aylardandır. Bu nedenle yaz aylarında cihaz kullanırken diğer zamanlara oranla bir nebze daha dikkatli ve özenli olmalıyız. Cihazınız için ‘nem alıcı tablet’ kullanmanızı öneririz.” dedi.

 

Özellikle yaz tatiline çıkmadan önce işitme cihazı kullanan pek çok insan, cihazlarının zarar göreceği endişesini taşıyor. Basit ancak etkili bazı önlemlerle işitme cihazlarının yaz tatillerinde de rahatlıkla kullanılabileceğinin altını çizen May İşitme Cihazları Uzmanı Odyolog Mehmet Tarık Kaya, bu konuda merak edilen sorulara yanıt verdi. İşitme cihazlarının oldukça hassas cihazlar olduğunu söyleyen Tarık Kaya, “Yaz ayları işitme cihazlarının yoğun neme maruz kaldığı en önemli aylardandır. Bu durum işitme cihazında oksitlenmelere sebep olabilir. Bu nedenle yaz aylarında cihaz kullanırken diğer zamanlara oranla bir nebze daha dikkatli ve özenli olmalıyız. Eğer çok fazla terliyorsanız cihazınızı aralıklı olarak çıkarmanızı tavsiye ederiz. Cihazınız için ‘nem alıcı tablet’ kullanmanızı da ayrıca öneririz. Nem alıcı tabletlerin kullanım süreleri ortamdaki neme göre değişkenlik gösterir. Özellikle nemin yoğun olduğu illerde yaşayan kullanıcıların yaz kış nem alıcı tabletler kullanması gerekmektedir. İşitme cihazları için nem alıcı tabletleri işitme cihazı merkezlerinden temin edilebilirsiniz.” dedi.

 

Suyla temastan kaçının

Nemli havaların işitme cihazlarında bakteri üremesi için ideal bir ortam sağladığını aktaran Kaya, antibakteriyel temizleme mendilleri veya spreyleriyle cihazların düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerektiğini söyledi. Havuza veya denize girmeden önce işitme cihazlarının kullanımına ilişkin bazı bilgiler veren Kaya, “Suya temas öncesi cihaz mutlaka çıkartılıp kutusuna konulmalıdır. Cihazlar tekrar takılmak istendiğinde kulağın ve kulak çevresinin iyice kurulanması gerekmektedir. Plajda kum, güneş ve tuzlu suya maruz kalıyoruz. Kum, işitme cihazındaki mikrofonu tıkayabilir, deniz suyu işitme cihazına küçük tuz kristalleri sokabilir. Elinizde kum varken işitme cihazına dokunmaktan kaçının, işitme cihazını tuzlu sudan uzak tutun ve güneş koruyucu veya güneş kremi kullanmadan önce işitme cihazınızı mümkünse çıkarın. Çünkü İşitme cihazları, krem, makyaj, parfüm, saç spreyi ve çeşitli yağlarda bulunan kimyasallardan zarar görebilir.” diye konuştu. 

 

Yaz bitiminde uzmanlardan destek alınabilir

İşitme cihazlarının ıslanma durumunda pilin hemen çıkarılması gerektiğini aktaran Kaya, bu durumda cihazın birkaç saat için kurumaya bırakılması gerektiğini söyledi. Islanan cihazın kesinlikle saç kurutma makinesi veya herhangi bir ısıtıcı makinayla kurutulmaması gerektiğini aktaran Mehmet Tarık Kaya, bu durumun işitme cihazlarının bozulma riskini artıracağı uyarısında bulundu. İşitme cihazlarının uzun süreli kapalı sıcak ortamlarda bozulabileceğini söyleyen Kaya, “Tatil bitiminde cihazları servise gönderip işitme cihazı bakımı yapılması gerektiğini de unutmamalıyız. İşitme cihazlarına yapılan bakımlar cihazlarınızın ömrünü uzatır. Yaz tatilinizde işitme cihazlarınızı kullanmaktan endişe ediyorsanız, May İşitme Cihazları uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. İşitme cihazı uzmanlarımızla görüştüğünüzde, sizlere yaz aylarında işitme cihazlarınızı nasıl kullanmanız ve bakım yapmanız gerektiğine dair yardımcı olacaklardır. Sizler de bu bilgiler neticesinde tatilinizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Sizlere en yakın şubemiz için mayisitme.com.tr web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İşitme cihazınızın tatilde zarar görmesini istemiyorsanız nem alıcı tablet kullanabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin