İyi Baba Olmanın 9 Altın Kuralı
İyi Baba Olmanın 9 Altın Kuralı

İyi Baba Olmanın 9 Altın Kuralı

“İyi Baba Olmanın 9 Altın Kuralı” başlığında hazırladığımız bu yazımızda aslında bilinir olan fakat bazen ihmal edilen davranış şekillerinden bahsedeceğiz. İyi bir baba profili için sadece çocukların ve ailenin maddi anlamda rahat olmasını sağlamak yeterli değildir. Aslında baba profili sadece maddi açıdan ailenin rahat etmesini sağlamaktan çok daha ileri bir olgudur. Gelin hep beraber iyi bir baba profili nasıl olmalıdır? konusunu inceleyelim.

İyi Baba Olmanın 9 Altın Kuralı Nedir?

Çocuk İle Sevgi Bağı Kurmak

İyi Baba Olmanın 9 Altın Kuralı
Çocuk ile Sevgi Bağı Kurmak

 

 

Tabi ki de her alanda olduğu gibi sevgi bağı kurmak baba-çocuk ilişkisi için de çok önemlidir. Siz çocuğunuzu sevmeli ve en önemlisi de bu sevgiyi ona göstermelisiniz. Bunu belli ediş biçiminiz sarılmak, başını sevmek gibi fiziksel faaliyetlerle de olabilir; sevginizi sözcüklere çevirmek gibi sözel faaliyetlerle de olabilir. Kısaca çocuğunuzu sevin ve bunu ona gösterin.

Eşinize Saygı Gösterin

Anne kavramı büyümekte ve gelişmekte olan çocuklar için çok önemlidir. Bu yüzden çocuğunuzun annesine (Boşanmış ya da evli) saygı göstermeniz onun için bir önder olacaktır. Eğer anneye karşı kötü bir tutum sergilerseniz sizi düşman olarak görebilir ve annesinden korumak isteyebilir.

Güven Ortamı Oluşturun

Çocuklar birisi söz verdiğinde inanmak isterler. Örneğin sabah evden çıkarken oyuncak almak için söz verdiyseniz eve gelirken o oyuncağı alın ve elinizde o oyuncağı görsün.

Birlikte Zaman Geçirmek

İyi Baba Olmanın 9 Altın Kuralı
Birlikte Zaman Geçirmek

 

Birlikte zaman geçirmek çocuklar için çok önemlidir. Zihin altında baba kavramı oturur ve o şekilde büyür, gelişir. Buna örnek verecek olursak; hafta sonları parka, ormana, pikniğe, yürüyüşe veya güzel vakit geçirdiğiniz bir yere gitmek çocukta baba karakterine bağlılığı artırmaya yardımcı olur.

İyi İletişim Kurmak

Kuşkusuz ki iletişim kurmanın etkili olmadığı bir alan yoktur. Bundan dolayı babalıkta da iletişim ve özellikle dinleme becerisi sağlıklı bir baba-çocuk ilişkisi için çok gereklidir. Çünkü çocuklar anlatmayı, konuşmayı severler; gün içinde yaşadıkları, arkadaşlarıyla konuşmaları onlar için büyük bir olaydır ve bunu sevdiği kişilerle paylaşmak isterler.

Öğretmen Olmak

İyi Baba Olmanın 9 Altın Kuralı
Öğretmen Olmak

Çocuklar sevdiği kişileri örnek alırlar. Bundan dolayı gündelik olarak yaptığımız, bize basit gelen işler onlar için öğrenilecek bir dünya şey demektir. Bizden görüp öğrendikleri için de biz onların gözünde öğretmen olarak kalırız.

Rol Model Olmak

Beraber yaptığınız işler boyunca çocuğunuz sizi gözlemler ve rol model alır. Örneğin siz bir yaşlıya karşıdan karşıya geçmesine yardımcı olduğunuzda çocuğunuz bunu örnek alır ve büyüdüğünde o da bu davranışı sergiler.

Önemli Anlarda Yanında Olmak

Çocuklar önemli, başarılı olaylarda sevdiklerinin yanında olmasını isterler. Örneğin bir dinletide sunum yapmak çocuğunuz için bir gurur kaynağıdır ve bunu size göstermek ister. Siz orada olmadığınızda çocuğunuzda güvensizlik oluşur ancak sizi gördüğünde rahatlar ve aranızdaki bağ güçlenir.

Disiplin

Beraber vakit geçirmek, yemek yemek, rol model olmak baba-çocuk ilişkisini güçlendirir ama iyi bir baba olmak için bunlar yetmez. Çocuğunuza odasını toplamayı, eşyalarını iyi kullanmayı, saygılı olmayı, zamanında diş fırçalamayı öğretmek gibi günlük hayat disiplini sağlayıcı davranışları öğretmen profilinizi güçlendirecektir.

İyi Baba Olmanın 9 Altın Kuralı Nedir? başlığı gibi konulara Erkek kategorimizden ulaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İyi Baba Olmanın 9 Altın Kuralı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin