Narın Faydaları Nelerdir?
Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer olan narın faydaları, oldukça fazladır. Düşük kalorisi ve güçlü antioksidan etkisi ile sağlık açısından önemli besin içeriklerine sahip olan nar, vücuttan toksinlerin atılmasında önemli rol oynadığı gibi kan basıncını düşürmesi, hafızayı geliştirmesi ve bazı kanser türlerine iyi gelmesi ile bilinmektedir.

Aynı zamanda narın cilt ve saç sağlığı üzerinde de önemli etkileri bulunmaktadır. Ülkemizde de özellikle kıyı bölgelerinde kaliteli ve bol miktarda üretilen nar, ekşimsi muhteşem tadıyla damaklarda da farklı bir lezzet bırakarak birçok insan tarafından severek tüketilmektedir.

Narın Faydaları Nelerdir?

Tip 2 Diyabet İçin Faydalıdır

Dolaylı yoldan insan hayatını tehdit eden en önemli rahatsızlıklardan biri olan diyabet, yaşam ve beslenme koşullarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Anti diyabetik özelliklere sahip olan nar, özellikle tip 2 diyabetin kontrol edilmesinde önemli bir yardımcıdır.

Gallik asit, ursolik asit ve ellagik bakımından zengin bileşenlere sahip olan nar, diyabet üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde nar suyunun, tip 2 diyabeti kontrol edici özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Antienflamatuar Özelliklere Sahiptir

Diyabet, obezite, kanser ve alzaymır gibi birçok hastalığın temel nedenleri arasında gösterilen enflamasyon, kısa süreliğine de olsa neredeyse herkesin mustarip olduğu sorunlardan biridir.

Zengin içeriğe sahip olan nar, anti inflamatuar etkisiyle bu hastalıkların görülme riskini en aza indirmektedir. Özellikle meme ve kolon kanseri gibi önemli rahatsızlıklar üzerinde etkili olan mucizevî meyve, aynı zamanda kanserin neden olduğu çeşitli iltihapların önüne geçmektedir.

Bazı Kanser Türleri İçin Faydalıdır

Tüm kanser türleri üzerinde etkili olduğuna dair bazı yalın araştırmalar bulunsa da, narın faydaları arasında daha çok prostat ve meme kanseri üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

Erkeklerde yaygın görülen prostat kanserinin en aza indirdiği gibi, prostat kanseri olan hastalar üzerinde de faydalı olduğu tahmin edilmektedir. Kanser hücrelerinin büyüyerek gelişmesini engelleyici özelliklere sahip olan nar, bu konuda birçok klinik araştırmaya da konu olmuştur.

Özellikle klinik kanser araştırması merkezi tarafından 2006 yılında yapılan bilimsel araştırmalar, düzenli olarak bir yıldan daha uzun süre nar suyu tüketen kişilerde prostat kanseri riskinin azaldığını göstermektedir.

Kan Basıncını Dengeler

Kardiyovasküler hastalıkların önemli nedenlerinden biri olan kan basıncı, aynı zamanda hipertansiyon ve kalp rahatsızlıklarının temel sebepleri arasında gösterilmektedir.

Düzenli olarak nar veya nar suyu tüketen kişilerde, kan basıncının kabul edilebilir seviyelerde olduğu görülmüştür. Haftada bir iki bardak nar suyu tüketmenin, hipertansiyonun etkilerini azalttığı bilinmektedir.

Artrit ve Eklem Ağrısı Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Daha çok soğuk ülkelerde cinsiyet ayrımı göstermeden şiddetli bir şekilde seyreden artrit gibi rahatsızlıklar, sakatlığa kadar uzanan etkilere sahiptir. Artritin etkilerini azaltabilecek iltihap önleyici özellikleri bulunan narın, düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Diğer taraftan çeşitli eklem ağrıları ve rahatsızlıkları için de faydaları bulunmaktadır.

Hafızayı Güçlendirir

İnsan beyni oldukça karmaşık bir yapıdan oluşmaktadır. Bu nedenle doğru düşünme kabiliyetinin yanında, yanlış düşünme becerilerine de sahiptir. Bu hassas ve karmaşık yapıda her gün gözümüzde gördüğümüz ve öğrendiğimiz şeyler muazzam bir şekilde saklanmaktadır. Ancak düzenli olarak sağlıklı beslenilmediği zaman, hafıza gelişimi gerileyerek unutkanlık gibi problemler öne çıkmaya başlar.

Bu problemlerin önlenmesinde sağlıklı beslenme önem taşımakta olup, hafızayı geliştiren gıdalara beslenme rutinlerin de yer verilmesi önemlidir. Bu besin maddelerinden biri ise, hafıza üzerinde oldukça etkili olan nardır. Bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış hafıza güçlendirici etkilere sahip nar, beyin fonksiyonlarının gelişmesine de yardımcı olur.

Erektil Disfonksiyon Tedavisinde Etkilidir

Penise kan akışının gidişini olumsuz etkileyerek iktidarsızlık veya farklı cinsel problemlere yol açan oksidatif stres, önemli psikolojik sağlık sorunlarından biridir.

2005 ve 2007 yıllarında yapılan iki farklı araştırma, narın antioksidatif özelliğe sahip olduğunu göstermiştir. Erektil disfonksiyonu olumlu etkileyen özellikleri ile nar suyunun, cinsel sağlık üzerindeki etkileri görülmüştür.

Narın Cilde Faydaları

Narın cilt sağlığı üzerinde de birçok faydası bulunmaktadır. Oksidatif stresi azaltarak erken yaşlanma belirtilerini azalttığı gibi, sivilce ve akne gibi problemlerin önlenmesinde de nar ve nar suyu oldukça faydalıdır.

C vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olması, meyvenin cilt üzerinde faydalı etkiler göstermesine neden olmaktadır. Sivilce ve akne problemlerinin giderilmesinde düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilen meyvenin, aynı zamanda erken yaşlılık belirtilerini azalttığı da bilinmektedir.

Antioksidan özelliği bakımından cilt üzerindeki güneş lekelerinin tedavi edilmesinde faydaları bulunan nar, aynı zamanda polifenoller bakımından zengin olması sebebiyle cilt iltihaplarını önleyici özelliklere sahiptir.

Narın Hamilelikte Faydaları

Vücudun ihtiyacı olan en temel mineral ve vitaminler bakımından zengin yapıda olması, gebelik sürecinde de anne karnındaki bebeğin sağlığı için faydalı olmasını sağlamaktadır.

Antioksidanlar, folat, potasyum, temel lifler, c ve k vitamini bakımından zengin meyvelerden biridir. Hamilelik boyunca görülebilecek komplikasyonları en aza indirmek ve farklı rahatsızlıkların belirtilerini azaltmak için, gebelik sürecinde nar tüketilmesi oldukça önemlidir.

Nar Zayıflatır Mı?

Düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde, tok tutucu özelliği sayesinde zayıflama sürecinde etkilidir. Ancak tek başına kilo verdirme de başarılı olduğunu söylemek, yanıltıcı bir bilgi olacaktır. Egzersizler ile desteklenerek nar tüketilmesi halinde, yağ yakımının normal süreçte daha hızlı olması mümkündür. Çünkü düzenli nar tüketimi, metabolizmanın hızlı ve sağlıklı çalışmasına fayda sağlamaktadır.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Narın Faydaları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin