Online Eğitim İçin Sanal Kitap Yazma Uygulamaları
Online Eğitim İçin Sanal Kitap Yazma Uygulamaları

Online Eğitim İçin Sanal Kitap Yazma Uygulamaları

Dijital ortamda hikâye ve sanal kitap yazma uygulamaları bireyin hayal dünyasını ortaya koyabilmesi için fırsatlar sunmaktadır. Bu programlar yaratıcılığı arttırdığı gibi, yazı yazmayı da daha keyifli hale getirmektedir. Programlar sayesinde, yazılan metinleri görsellerle destekleyerek daha ilgi çekici ürünler ortaya koymak mümkündür.

Görsellerle desteklenmiş hikâyeler, yayınevlerinde görülen hikaye kitaplarıyla benzer nitelikte olacağından üretme konusunda teşvik edecektir. Kaliteli içerikler ortaya koyduğunun bilincinde olan kullanıcı, yaratıcı düşünme becerilerini daha fazla geliştirecektir. Özellikle yazma konusunda yeteneğe sahip kişiler için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir fırsat olarak görülmelidir.

En Faydalı 2 Sanal Kitap Yazma Uygulaması Listesi

Okullarda Türkçe derslerinde yazdırılan kompozisyon ödevlerinin öğrenci için katkısının fazla olduğu bilinen bir gerçektir. Günümüz dijital çağında ise öğretmenler, “kitap yazmak istiyorum.” diyen öğrencileri bu tarz kitap yazma uygulamaları için yönlendirdiğinde buna benzer bir katkı sağlamış olacaktır. Hali hazırda zaten yeteneği olan öğrenci bu programları severek kullanacak ve faydasını görecektir.

Uygulamalar, bireyin yaratıcı düşünme becerilerini geliştirdiği gibi dil becerilerini de geliştirmesine katkı sağlayacaktır. Kitap okumanın zihni geliştirdiği bilinen bir gerçektir. Kitap yazma uygulaması ise gelişen zihnin ürünlerini dijital ortamda ortaya koymayla alakalıdır.

StoryJumper

Storyjumper programı dijital ortamda resimli hikâye kitabı oluşturmaya yarayan bir kitap yazma uygulaması. Kullanıcıya yardımcı görseller ve karakterler sunan uygulama sayesinde hayal gücünüzü kullanarak dilediğiniz resimli hikâyeyi oluşturabilirsiniz.

Uygulamanın en önemli özelliği, oluşturulan hikâye kitabını okuyucuya satma imkânı sunarak para kazanmanızı sağlamasıdır. Hem hikâyenizi paylaşabilir, hem de başka kullanıcıların yazdığı hikâyeleri okuyabilirsiniz.

Uygulamada, yazdığınız hikâyeleri birçok dile çevirme seçeneği de bulunmaktadır. Sitede bulunan arama motorundan herhangi bir hikâyeye adını yazarak ulaşılabilir. Ayrıca uygulamada öğretmenler için de bilgilendirme bölümü bulunmaktadır. Bir öğretmenin uygulamada neler yapabileceği ve uygulamanın özellikleri Okullar adlı kısımda bulunmaktadır.

Uygulamaya kolay bir şekilde kayıt olunmaktadır. Kayıt Ol kısmına tıkladığınızda uygulamanın sizden istediği birkaç kayıt bilgisini girerek ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Ardından oluşturacağınız sınıf için bir şifre seçeneği sunulmaktadır. Şifre belirlendikten sonra oluşturulacak sınıf için programın istediği birkaç bilginin girilmesi gerekmektedir.

İstenilen sınıf bilgileri sınıfın adı, aldığınız şifre ve yaşınız, öğrenciler ve kullanıcı adlarıdır. Bu bilgiler de girildikten sonra sınıfa öğrenci eklenebilmektedir. Kitap yazma uygulaması ücretsiz kayıt olunabilecek türdendir. Ancak bazı ücretli tarifeler de bulunmaktadır. Bu tarifelerle ilgili bilgiyi uygulamada bulunan Tarifeler bölümünden edinebilirsiniz.

Ayrıca kitap yazma uygulaması ile ilgili genel bir bilgi almak istenildiğinde Yardım kısmından bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Uygulamada Kütüphane bölümüne dilediğiniz kitabı ekleyebilir veya öğrencilerinizin kütüphanesindeki kitaplara ses ekleyebilirsiniz. Uygulamada kronometre mevcuttur. Bu kronometre öğrencilerin sınıfa girmesi için zaman ayarı olarak kullanılabilmektedir.

Story Jumper
Storyjumper

Öğrencilerle ortak bir kitap mümkündür. Hazırladığınız metinlere arka plan ve çeşitli simgeler eklenebilmektedir. Bu arka planlar ve simgeler uygulamada hazır halde bulunmaktadır. Görsel eklemek istenildiğinde ise bilgisayardan resim yükleme seçeneği bulunmaktadır. Metinlerin yazı tipinde, yazı boyutunda ve renginde değişiklikler yapılabilmektedir.

Hikâye oluşturulduktan sonra da hikâyeyi anlatmak üzere bir ses dosyası eklenebilmektedir. Oluşturulan hikâyeye yorum yapma özelliği de bulunmaktadır ve hikâyeyi paylaşma seçenekleri vardır. Herhangi bir kullanıcıyı oluşturulan kitap için davet ederek birlikte bir çalışma yapabilir ve kitabı yayınlayabilirsiniz.

Oluşturulan hikâyeler farklı sosyal mecralarda paylaşılabilir ve hazırlanan kitabın çıktısı alınabilir. Uygulama, öğrenciler ve öğretmenler için oldukça keyifli ve faydalıdır. Görsel destekli hikâyeler oluşturmak hem ilgi çekici hem de kitap okumaya yönelik olumlu düşünceler oluşmasını sağlamaktadır. Storyjumper kitap yazma uygulaması dili İngilizcedir.

Storybird

Storybird uygulaması da, dijital ortamda e-kitap yazmak için program. Kendi hikâyesini oluşturan bir öğrenci hem yaratıcılığını arttıracak hem de hayal dünyası genişleyecektir. Bu nedenle uygulamanın kazanım açısından değeri oldukça fazladır. Uygulamanın dili İngilizcedir fakat kullanımı çok basittir. Bu sayede herhangi bir zorluk yaşanma olasılığı düşüktür.

Hakkında kısmından uygulamaya dair bütün bilgileri edinebilirsiniz. Rahatlıkla kayıt olunabilmektedir. Ücretsiz bir şekilde kayıt olunduktan sonra programa giriş yapabilirsiniz. Giriş yapıldığında program sizden sınıf seviyesini seçmenizi isteyecektir. Bunu da belirledikten sonra e-posta hesabınıza bir onay mesajı gelir ve bağlantıya tıklayarak ana sayfaya yönlendirilirsiniz.

Kitap yazma uygulamaları arasında en iyiler listesinde yer alan Storybird e-kitap yazma uygulaması, tıpkı bir sosyal medya mantığıyla diğere kullanıcıları takip edebilme ve takip edilme imkânı sunmaktadır. Eşyaların kısmında uygulamanın önerdiği şablonlar bulunmaktadır. Öncelikle kitap yazmak için konular bularak, daha sonra bu şablonları kullanarak hikâye kitabınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Oku kısmında ise diğer kullanıcıların oluşturduğu hikâye kitapları bulunmaktadır. Buradan dilediğiniz kitabı okuyabilirsiniz.

Blog kısmında kullanıcıların uygulama hakkında görüşleri ve yorumları bulunmaktadır. Aynı zamanda velilere kitap yazma uygulaması pc ya da Android telefon ve tablet üzerinden kolaylıkla ulaşılmasını da sağlamaktadır. Bunun için velilere öğretmen tarafından bir kod verilmektedir. Veliler bu kod ile çocuklarının sanal kitaplarını takip edebilirler.

Sınıfınız için bir kütüphane oluşturabilir ve kütüphanenize kitap ekleyebilirsiniz. Ödevler kısmından öğrencilere ödev de verebilirsiniz. Oluşturulan hikâyelere yorum yapabilme özelliği de bulunmaktadır. “Kitap nasıl yazılır?” diye düşünüyorsanız ilk olarak Sanat eseri adlı kısımdan bir tema seçerek başlayabilir, daha sonra kolayca hikâyenize başlayabilirsiniz.

Ayrıca arama motoruna sadece anahtar bir kelime yazarak site içi arama yapabilirsiniz. Tema seçildikten sonra sıra şablon seçmeye gelmektedir. Şablon seçiğiniz takdirde 3 seçenek ortaya çıkmaktadır. Hazırlayacağınız içeriğin şiir, resimli kitap ya da çok bölümlü kitap seçeneklerinden hangisinin olmasını istiyorsanız onu seçerek diğer sayfaya geçebilirsiniz. Daha sonra metninizi de ekleyerek kitabınızı oluşturabilirsiniz.

İşlemler bittikten sonra kitap için bir kapak sayfası oluşturabilirsiniz. Panelin kenar kısımlarında çok sayıda görsel seçeneği bulunmaktadır. Dilerseniz bu görselleri sayfanıza sürükleyerek kullanabilirsiniz. Kitabınızı yarım bıraktığınız zaman işaretlemeniz gerekmektedir. Bitirdiğiniz kitabı ise ister herkese açık isterseniz de yalnızca tanıdıklarınıza görünecek şekilde ayarlayıp paylaşabilirsiniz.

Storybird
Storybird

Storybird kitap yazma uygulaması, hazırlanan kitabın satılmasına da imkân sağlamaktadır. Bastırmak istediğinizde ise belli bir ücret talep etmektedir. Oluşturduğunuz hikâyeleri farklı sosyal medya hesaplarında paylaşabilir veya indirebilirsiniz.

Uygulamada, Satın alma indirme kredisi adlı bir kısım bulunmaktadır. Buradan ücretli tarifeler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca mağaza kısmından bu ücretli özellikleri satın alabilirsiniz veya uygulamaya bağış yapabilirsiniz. Storybird kitap yazma uygulaması bütün akıllı cihazlardan kullanılabilmektedir.

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Online Eğitim İçin Sanal Kitap Yazma Uygulamaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin