Sürekli Oturarak Çalışanlar Neler Yapmalıdır?
Sürekli Oturarak Çalışanlar Neler Yapmalıdır?

Sürekli Oturarak Çalışanlar Neler Yapmalıdır?

Oturarak çalışanlar dışarıdan bakıldığında her ne kadar rahat olarak çalışıyor gibi görünseler de uzun saatler boyu oturdukları için çok önemli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Oturarak çalışan pek çok insan gün içinde yoğun iş temposundan dolayı yerinden kalkmayı ya akıl edemez ya da bunun için vakit bulamaz. Oysaki uzun çalışma saatlerinden öğle arasının dışında da kesinlikle yerimizden kalkmamız gerekiyor.

Sürekli Oturarak Çalışanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Saat Kurun ve Ayağa Kalkın

Eğer yerinizden kalkmanın aklınıza gelmeyeceğinizi düşünüyorsanız saatinizi her 45 dakikada bir sizi uyarak şekilde kurun ve çaldığınızda yerinizden kalkıp 5 dakika dolaşın. Burada nereye gittiğinizi hiç önemli değil. İsterseniz balkona çıkın isterseniz ofisin içinde çalışan arkadaşlarınızı kısa süreli ziyaret edin. Bunu sürekli hale getirirseniz bir süre sonra alışkanlık yaratacağını unutmayın. Bu durum sigara içenler için pek geçerli bir durum değildir. Çünkü onlar zaten sigara ihtiyacı hissettiklerinden sigara içmek için yerlerinden ayrılırlar. Ancak bu sağlıklı olmak için değil tam tersine sağlığı kaybetmek için yapılan bir davranıştır.

Esneme Hareketleri Yapın

Oturarak çalışanlar yerlerinden kalkıp dolaşmalarının dışında akıllarına geldiği ölçüde oturdukları yerde esneme hareketleri yapmalıdırlar. Bu durum vücutta gün içinde aktif şekilde çalışması gereken çok sayıdaki kası da çalıştıracaktır. Bu kasların çalışmaması kas yapılarının bozulmasına ve hareket kabiliyetinin giderek azalmasına sebep olacaktır.

Size En Uygun Pozisyonda Oturun

Oturarak çalışanlar zamanla iş yoğunluğundan ya da dikkat etmediklerinden dolayı garip şekillerde oturmaya başlarlar. Örneğin kimisi bilgisayarlarının monitörü alçak olduğu için boynunu aşağıya eğerek çalışır. Bu durum zamanla boyun kaslarının ağrımasına ve hatta kronik boyun kası rahatsızlıklarına kadar varabilir. Çalışma koltuğunuzu dik duruma getirip, monitörünüzü tam göz hizasına yükseltip ve tabi ki ergonomik bir koltuk üzerinde oturmaya çalışın.

İçeceklerinizi Kendiniz Almaya Özen Gösterin

Asıl amaç hareket etmek olduğu için ofis içindeki ihtiyaçlarınızı kendiniz yapmaya dikkat edin. Örneğin çay ve kahvenizi yerinizden kalkıp kendiniz doldurun. Gün içinde 3 bardak çay içmeniz yerinizden minimum 3 defa kalkmanız anlamına gelmekte. Bununla birlikte eğer ofisiniz üst katlardaysa aşağıya inerken asansör kullanmamakta hareket etme konusunda size yardımcı olacaktır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sürekli Oturarak Çalışanlar Neler Yapmalıdır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin