Polen Alerjisi Nedir? Tedavisi
Polen Alerjisi Nedir? Tedavisi

Polen Alerjisi Nedir? Tedavisi

Vücudun mevsimsel olarak ortaya çıkardığı birtakım tepkilere “Polen Alerjisi” adı verilir. Sorundan mustarip olanlar veya merak edenler polen alerjisi nedir? Tedavisi gibi konuları, yazı içerisinde rahatça bulabileceklerdir.

Polen Alerjisi Nedir?

Polen alerjisi, ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında meydana gelen bitkilerdeki döllenme sebebiyle ortaya çıkan bir sorundur. Bunun yanında bu tür rahatsızlıklar, ilkbahar aylarında çok daha fazla ön plana çıkmaktadır. Polen alerjisinin insan vücudunda gösterdiği önemli birçok etki meydana gelebilir. Özellikle polen alerjisi sorunu yaşayan kişiler, süreç içerisinde gözlerde, burunda ve vücudun belli yerlerinde ortaya çıkan sorunlarla karşılaşabilmektedirler.

Polen Alerjisi Nedir?
Polen Alerjisi Belirtileri

Polen Alerjisi Belirtileri

İnsan sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmayan bu alerji, yaşam standartlarını olumsuz etkiler. Saman nezlesi olarak da adlandırılan polen alerjisi, farklı birçok belirti ortaya çıkarabilir. Genel belirtileri şu şekilde sıralanacaktır;

  • Yorgunluk ve baş ağrısı.
  • Burunda akıntı ve sürekli kaşıntı.
  • Anlamada güçlük.
  • Uykuya dalma sorunları ve yorgun uyanma.
  • Burun tıkanması ve sürekli hapşırma isteği.
  • Koku ve tat duygularında meydana gelen azalmalar.
  • Bebeklerde en sık karşılaşılan belirtiler, burun bölgesinde kızarıklık ve hapşırık.

Polen alerjisi belirtileri genel olarak bu yöndedir. “Kalıcı Alerjik Linit” bu tür belirtilerin 4 günden daha fazla ortaya çıkması durumudur. Bunun yanında kısa sürede geçen ve birkaç günde son bulan rahatsızlıklarda “Kısa Süren Alerjik Linit” olarak adlandırılır.

Alerjiye Hangi Bitki İyi Gelir?

Alerjiye karşı tüketilebilecek birkaç önemli bitki mevcuttur. Soğan ve sarımsak bunlardan en öne çıkanlarıdır. Bunun yanında aloe vera, zerdeçal ve papatya da kaynatılarak içilebilecek ürünlerdir. Bu tür bitkiler farklı bünyelerden farklı etkiler meydana getirebilir. Bu nedenle kullanılmaları, sorunun çözümünde olumlu sonuç ortaya çıkmayabilir.

Polen Alerjisi Kimlerde Görülür?

Polen alerjisi herkeste görülebilir. Bu tür sorunların herkeste görülebilmesinin yanında bazı kişilerde daha yüksek riskler mevcuttur. Aile içerisinde bu rahatsızlıkları yaşayan kişiler varsa, risk oranı büyük oranda artar. Bunun yanında sigara dumanına maruz kalma ve hava kirliliği durumları da, bu tür sorunlarla karşılaşma riskini yükseltir. Aile içerisinde ilk çocuk olma ya da evcil hayvan beslenmesi de, alerjik sorunlar ortaya çıkmasını etkileyebilecek faktörlerdendir.

Polen Alerjisi Tedavisi

Her mevsim yaşanabilecek sorunlardan bir tanesi olan polen alerjisi, rahatsız edici birçok faktör ortaya çıkarır. Bu nedenle sorunu yaşayan kişiler polen alerjisi tedavisi hakkında sürekli olarak araştırma yapmaktadırlar. Bununla birlikte sorunun çözümü için iki belirgin tedavi yöntemi vardır. Bunlardan ilki ilaç tedavisi olmakla birlikte diğeri ise koruyucu tedaviler olarak bilinmektedir.

İlaç tedavisi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Farklı bünyelerde kişisel olarak kullanılması gereken birtakım ilaçlar mevcuttur. Bunun yanında alerjik reaksiyonlar için her daim kullanılabilen reçetesiz ilaçlarda bulunur. Polen alerjisi olan kişilerde koruyucu tedavi oldukça zordur. Yapılacak olan testlerle, kişinin hangi ağacın ya da bitkinin polenine alerjisi olduğu tespit edilebilir. Çoğu zaman alerjik reaksiyonlar, bu ağaçlar ya da çiçeklerden uzak durularak atlatılamaz. Bunun en temel sebebiyse polenlerin rüzgarla 150 KM bir alana yayılabiliyor olmasıdır.

Polen alerjisi tedavisi sırasında, eğitim almak da önemli bir konudur. Sorundan en az hasarı ve etkiyi alarak kurtulmak bu tür eğitimlerle mümkün olacaktır. Bu sorun kalıcı tedavisi bulunamayan bir alerjik tepkidir. Bu nedenle süreç içerisinde vücut tepkisi kendiliğinden azalabilir ve yok olabilir. Bu zamana kadar geçici alerji ilaçları kullanılarak, etki düzeyini en aza indirmek kişinin sağlığı için gerekli durumlardan bir tanesidir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Polen Alerjisi Nedir? Tedavisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin