Soğanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Soğanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sarımsak gibi doğal bir antibiyotik olması nedeniyle soğanın sağlığa faydaları oldukça fazladır. Çeşitli mineral ve vitaminler bakımından zengin olması, soğanın vücudumuz için birçok yarar sağlamasına neden olmaktadır.

Soğanın Sağlığa Faydaları

Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Flavonoidler kırmızı soğanda bulunan önemli bileşiklerden biridir. Bu bileşik kalp sağlığının korunmasında faydalı olmaktadır. Organosülfür açısından da zengin bir içeriğe sahip olması, soğanın kalp üzerindeki yararlı etkilerini artırmaktadır.

Antioksidan ve anti inflamatuar özelliklerine sahip olması, soğanın güçlü bir antioksidan olmasına neden olmaktadır. Amerikan Kalp Vakfı tarafından yapılan araştırmalar, soğanın kalp sağlığı üzerinde önemli etkisinin olduğunu göstermiştir.

Kansere Karşı Etkilidir

Harvard Üniversitesi’nde görevli bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, soğanın kanser hücrelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olduğu görülmüştür. Özellikle kolon ve meme kanseri üzerinde etkili sebzelerden biri olan soğan, kanser hücreleri ile çevre organların iletişimini de önleyerek kanserli hücrelerin yayılmasını engellemektedir.

Kan Şekerini Düşürür

Diyabetik fareler üzerinde yapılan araştırmalar, soğan özünün artan kan şekerini önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir. Özellikte kükürt bileşiklerine sahip olması nedeniyle, soğanın kan şekeri üzerinde daha etkili bir besin kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Kemik Sağlığını Korur

Yaşlılık nedeniyle görülebilecek kemik erimesi başta olmak üzere, kemik sağlığını koruyucu özellikleri olduğu bilinmektedir. İsviçreli bilim insanları düzenli soğan tüketen kişilerin, yaşlılıkta daha az kemik kaybına uğradıklarını belirtmektedirler.

Yine yapılan başka bir çalışmaya göre genç yaşlardan itibaren düzenli soğan tüketen kişilerin kemik kütlelerinin, az soğan tüketen bireylere göre daha fazla olduğunu göstermiştir. Düzenli soğan tüketenlerde kemik kütlesi oranı, yüzde 10 seviyelerinde daha fazla olmaktadır.

Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

Sebzeler arasında yüksek lif içeriği nedeniyle, sindirim sistemine faydaları olan bir besindir. Özellikle bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve bağırsaklar için yararlı bakteri sayısının artmasında faydaları olduğu görülmüştür. Ancak araştırmalar soğanın aşırı miktarda tüketilmesinin, bağırsaktaki faydalı bakterilere zarar vereceğini de gösteriyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan soğan, bağışıklık sistemi üzerinde ciddi oranda olumlu etkiler yapmaktadır. Düzenli soğan tüketen kişilerin, kış aylarında görülecek grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğunu gösteriyor.

Uyku Kalitesini Artırır

İçermiş olduğu lif ve bazı bileşikler, sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Bu yüzden aşırıya kaçmadan soğan tüketen kişilerin, uyku kalitelerinin daha fazla olduğu görülmüştür.

Göz Sağlığına Faydalıdır

İçerisindeki kükürt sayesinde birçok göz rahatsızlığının önlenmesine yardımcı olması, soğanın sağlığa faydaları arasında bilinmektedir. Glutatyon rotein bakımından zengin içeriğe sahip olan soğan, katarakt riskini de azaltmaktadır.

Ayrıca selenyum ve E vitamini içermesi, göz merceği sağlığı üzerinde olumlu etkilere neden olmaktadır. Bazı çalışmalarda soğan suyunun su ile seyreltilerek göz damlası olarak kullanıldığında, gözlerin bakterilerden temizlenmesini sağladığı görülmüştür. Ancak böyle bir kullanım şeklinin, doktor tavsiyesi dışında yapılmaması tavsiye edilir.

Kan Pıhtılaşmasını Önler

Antitrombotik bileşikler sayesinde kan pıhtılaşmasının önlenmesine yardımcı olur. Damarlarda ve arterlerde oluşacak pıhtılaşmayı önlemesi, kalp ve damar sağlığı açısından büyük önem taşır. Kan pıhtılaşmasına neden olan blokların engellenmesinde önemli rol oynayan soğanın, özellikle protein içerikleri kanın ideal kıvamda olmasını sağlamaktadır.

Beyin Sağlığının Gelişimine Yardımcı Olur

İyi bir antioksidan olan soğan, beyin üzerindeki gelişime zararlı olan toksinlerle mücadele konusunda faydalıdır. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan ve vücudun serbest radikaller ile savaşmasına etki eden içerikleri, soğanın beyin sağlığı üzerindeki etkilerini artırmaktadır.

Profilin trisülfür ve kükürt içerikleri ile hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olduğu bilinen sebzenin, epilepsi gibi beyinsel rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olduğu görülmüştür.

Cilt Sağlığı Üzerinde Etkilidir

C, E ve A vitaminleri bakımından zengin olan soğanın, içermiş olduğu minerallerde cilt sağlığına faydalıdır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi koruması ve yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı olması, soğanın faydaları arasında bilinmektedir.

Cildin esnek ve yumuşak bir yapıya sahip olması için düzenli olarak soğan tüketebilir veya soğan suyu ile cildinize masaj yapabilirsiniz. Ayrıca güçlü etkisiyle akne tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir.

Saçlara Faydası Vardır

Cildin yanı sıra soğanın sağlığa faydaları arasında, saçlar üzerindeki etkileri de bulunmaktadır. Kükürt ve keratin içeriğine sahip olması, soğanın saçlar üzerindeki etkisini artırır. Kesin olmamakla birlikte yapılan bilimsel araştırmalar, soğan özlü ürünlerin saçları daha hızlı uzattığı ve dökülmeleri engellediğini göstermektedir.

Soğanın faydaları sadece bunlarla sınırlı olmayıp, birçok yararı bulunmaktadır. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde aşırıya gitmemek koşuluyla tavsiye edilmektedir.

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Soğanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin