Supplement Nedir?
Supplement Nedir?

Supplement Nedir? Ne İşe Yarar? Gerçekten Gerekli Midir?

C vitamini veya balık yağı haplarının ne kadar işe yaradıklarını ve güvenli olup olmadıklarını merak edebilirsiniz. Kendinize sormanız gereken ilk soru, öncelikle onlara ihtiyacınız olup olmadığıdır. Nüfusun yarısından fazlası günlük olarak veya zaman zaman bir veya daha fazla gıda takviyesi almaktadır. Supplement bu takviyelere verilen genel isimdir.

C vitamini veya balık yağı haplarının ne kadar işe yaradıklarını ve güvenli olup olmadıklarını merak edebilirsiniz. Kendinize sormanız gereken ilk soru, öncelikle onlara ihtiyacınız olup olmadığıdır. Nüfusun yarısından fazlası günlük olarak veya zaman zaman bir veya daha fazla gıda takviyesi almaktadır. Supplement bu takviyelere verilen genel isimdir. Supplementler reçetesiz olarak temin edilebilir ve genellikle hap, toz veya sıvı formda bulunabilir. Yaygın takviyeler, botanik olarak da bilinen vitaminleri, mineralleri ve bitkisel ürünleri içerir.

Supplement Gerekli Midir?
Supplement Gerekli Midir?

Yetersiz Beslenme Durumunda Supplement

İnsanlar yeterli miktarda besin aldıklarından emin olmak ve sağlıklarını korumak veya iyileştirmek için bu takviyeleri alırlar. Ancak herkesin takviye alması gerekmez. İhtiyacınız olan tüm besin maddelerini çeşitli sağlıklı yiyecekler yiyerek elde etmeniz de mümkündür. Ancak supplementler beslenme düzeninizdeki boşlukları doldurmak için yararlı olabilir.

Bazı takviyelerin, özellikle ameliyattan önce veya diğer ilaçlarla birlikte alınması durumunda yan etkileri olabilir. Belirli sağlık durumlarınız varsa da takviyeler sorunlara neden olabilir. Ve birçok takviyenin etkileri çocuklarda, hamile kadınlarda ve diğer gruplarda test edilmemiştir. Bu yüzden supplement almayı düşünüyorsanız öncelikle doktorunuzla konuşmanızda yarar vardır. Doktorunuzla, sağlık durumunuzun entegre edilebilmesi ve yönetilebilmesi için hangi takviyeleri aldığınızı paylaşmalısınız.

İlaç Değil Gıda Takviyesi

Besin takviyeleri ilaç olarak değil gıda olarak düzenlenir. Etiket belirli sağlık yararları içerilmesini talep edebilir. Ancak, ilaçların aksine, supplementler bir hastalığı iyileştirdiğini, tedavi ettiğini veya önlediğini iddia edemez. Herhangi bir takviyenin herhangi bir kronik hastalığın seyrini tersine çevirebileceğine dair çok az kanıt bulunur. Dolayısıyla bu beklentiyle takviye almamalısınız.

Farklı Supplement Çeşitleri

Araştırmalar, bazı takviyelerin sağlığınızı farklı şekillerde artırabileceğini göstermektedir. En popüler besin takviyeleri multi vitaminler, kalsiyum ve B, C ve D vitaminleridir. Kalsiyum kemik sağlığını destekler ve D vitamini vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. C ve E vitaminleri antioksidanlardır; hücre hasarını önleyen ve sağlığın korunmasına yardımcı olan moleküllerdir.

Kadınlar hamilelik sırasında demire ihtiyaç duyarlar ve emzirilen bebeklerin D vitaminine ihtiyacı vardır. Folik asit doğurganlık çağındaki tüm kadınlar için önemlidir. Takviyelerden veya takviye edilmiş gıdalardan günlük 400 mikrogram civarında alınması gerekir.

B12 vitamini sinir ve kan hücrelerini sağlıklı tutar. B12 vitamini çoğunlukla et, balık ve süt ürünlerinden sağlanır, bu yüzden veganlar yeterince B12 aldıklarından emin olmak için supplement almak isteyebilirler.

Araştırmalar, balık yağının kalp sağlığını geliştirebileceğini düşündürmektedir. Vitamin ve minerallerin yetersiz kalması durumunda balık yağı muhtemelen kullanımını destekleyen en bilimsel kanıtlara sahiptir. Diğer yaygın takviyelerin sağlığa etkileri daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyar. Bunlar glukozamin (eklem ağrısı için) ve ekinezya (bağışıklık sağlığı) ve keten tohumu yağı (sindirim) gibi bitkisel takviyeleri içerir.

Supplementlerin Yan Etkileri

Birçok takviyenin az riskli hafif etkileri vardır. Ancak dikkatli olmalısınız. Örneğin K vitamini, kan incelticilerin çalışma yeteneğini azaltacaktır. Çinko kan incelmesini artırabilir. Birtakım otlar bazen depresyon, anksiyete veya baş ağrısını hafifletmek için kullanılır, ancak antidepresanlar ve doğum kontrol hapları gibi birçok ilacın emilmesini hızlandırabilir ve daha az etkili hale getirebilir.

Bir supplementin doğal içerikli olarak tanıtılması, güvenli olduğu anlamına gelmez. Bazı otlar vardır ki karaciğere ciddi zarar verebilir. Takviyenin kimyasal yapısını, nasıl sindirildiğini ve vücutta nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. İlk etapta takviye almanız gerekip gerekmediği, aldığınız ilaçların dozu ve olası etkileşimler konusunda bir sağlık uzmanıyla görüşmenizde yarar vardır.

Gereğinden fazla vitamin ve mineral almadığınız emin olmak için her bir besin maddesi için günlük % değerini kontrol edin. Üst sınırı dikkate almak önemlidir. Bazı takviyeleri çok fazla almak zararlı olabilir.

Güvenli Supplement Alımı

Bilim adamları hala yaygın vitaminler hakkında öğrenecek çok fazla şeye ihtiyaç duyarlar. Yakın tarihli bir çalışmada, E vitamini hakkında beklenmedik kanıtlar bulunmuştur. Daha önceki araştırmalar, E vitamini takviyesi alan erkeklerin prostat kanseri gelişme riskinin daha düşük olabileceğini öne sürüyordu. Ancak 29.000’den fazla erkeğin dahil olduğu bir klinik çalışma, E vitamini takviyelerinin alınmasının aslında kanser riskini artırdığını göstermiştir. Bu nedenle, etkilerini doğrulamak için klinik çalışmaların yapılması önemlidir.

Takviyeler ilaç olarak değil de gıda olarak düzenlendiğinden, Sağlık Bakanlığı supplementlerin kalitesi veya bunların vücut üzerindeki etkilerini değerlendirmez. Bir ürünün pazara ulaştıktan sonra güvensiz olduğu tespit edilirse, bakanlık ancak o zaman kullanımını kısıtlayabilir veya yasaklayabilir.

Üreticiler ayrıca ürünün saflığından da sorumludur ve malzemeleri ve miktarlarını doğru bir şekilde listelemelidir. Ancak, etiketlerin şişelerindekilerle eşleştiğinden emin olan bir düzenleme kurulu yoktur. Listelenen bileşenlerden daha az veya bazen daha fazlasını alma riskiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Bileşenlerin tümü listelenmeyebilir.

Birkaç bağımsız kuruluş, takviyelerin kalite testlerini yapar ve onay mühürleri sunar. Bu, ürünün işe yaradığını veya güvenli olduğunu garanti etmez; sadece ürünün düzgün bir şekilde yapıldığından emin olmaya çalışır ve listelenen bileşenleri içerip içermediğine bakarlar. Kimyasal bileşenlerle etkileşime girme olasılığı yüksek olan ek ürünler, kilo kaybı ve cinsel veya atletik performans geliştirme için teşvik edilen bitkisel ilaçlardır.

Supplement alıp almayacağınıza ve hangilerini alacağınıza karar vermek ciddi bir konudur. Öncelikle potansiyel faydalarını ve ortaya çıkabilecek riskleri öğrenmelisiniz. İlgilendiğiniz supplement ürünleri hakkında doktorunuzla konuşmalı ve genel sağlığınız için en iyi olan takviyeyi birlikte kararlaştırmalısınız.

 

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Supplement Nedir? Ne İşe Yarar? Gerçekten Gerekli Midir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin