Taksitli Alışverişin Avantaj ve Dezavantajları 
Taksitli Alışverişin Avantaj ve Dezavantajları 

Taksitli Alışverişin Avantaj ve Dezavantajları 

Taksitli ödeme yapmak gerçekten de en iyi alternatiflerden biri mi? Taksitli alışverişin avantajı ve dezavantajları yazımızda yer alıyor.

Çağımızın en çok kullanılan ödeme aracı hiç şüphesiz ki kredi kartları. Gerek sunmuş olduğu peşin ya da taksitli ödeme seçenekleri olsun gerekse de nakit taşıma ihtiyacını ortadan kaldırması sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı da pek çok üründe taksitli ödemelerin reklamları yapılıyor. Peki taksitli ödeme yapmak gerçekten de en iyi alternatiflerden biri mi? Taksitli alışverişin avantaj ve dezavantajları yazımızda yer alıyor.

Taksitli Alışveriş Avantajları

Kısa vadede nakit sorunlarınızı çözebilir. Evlilik vs. Bu durumda bir yük alışverişi gerekebilir. Bu durumda nakit akışını kolaylaştırmak için taksitli alışveriş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kampanya uygulanıyorsa oldukça avantajlıdır. Bazı bankalar taksitli online alışverişlerde “ücretsiz kargo” kampanyaları düzenlemektedir. Veya taksitli ödemelerde %5-10 indirim kampanyası yapabilmektedir. Kısacası faaliyet faydalı ise taksitli ödeme tercih edilebilir.

Ürünün peşin ve taksitli fiyatı aynı ise avantajlardır. Peşin fiyat taksitlendirme durumu Türkiye’ye özgü olabilir. Hacimli ürünleri bu şekilde taksitli almak elinizden bir anda yüklü miktarın çıkmasını önleyerek bütçenizin zorlanmadan ödeme yapmanıza imkan tanır.

Taksitli Alışverişin Avantaj ve Dezavantajları 
Taksitli Alışverişin Avantaj ve Dezavantajları

Taksitli Alışveriş Dezavantajları

Taksitli ödeme gereksiz alışveriş yapmanıza yol açar. Örneğin baktığınız bir ürünün fiyatı 100 TL olsun, bunu direkt nakit olarak vermek istemeyebilirsiniz. Fakat taksitle aylık 10 TL’ye geliyor bir şey değil diyerek ihtiyacınız olmayan ürünü alabilirsiniz.

Harcamalarınızı takip etmeniz zorlaşır. Her şeyi taksitle alırsanız, aylık nereye ne harcayacaksınız takip edemez hale gelebilirsiniz. Harcamalarınızı takip edemediğinizden dolayı hesabınızı şaşırıp ekstreyi ödeyemeyince anormal faiz ödemek durumunda kalmak dezavantajlı olacaktır.

Peşin fiyatına uygulanan indiriminden yararlanamazsınız. Bazı mağazalar ya da bankalar peşin ödeme olarak yapacağınız alışverişlerinize yüksek oranlarla indirim yapabilir. Fakat nakdiniz taksitlerinizden dolayı yeterli olmazsa bu indirimleri kaçırabilirsiniz.

Taksitler otomobil, konut vb. kredi alımınıza engel olabilir. Bunun nedeni, kredi başvurusunda bulunan kişinin risk analizindeki toplam satın alma tutarına taksitli alışverişlerin eklenmesidir. Kara listenin eklenmesi bankalar tarafından bu uygulama için etkilidir. Tüketicilerin ödeyebileceklerinden daha fazla borçlanmasını önlemek için bankalar, kredibiliteyi belirleme kriterlerine kredi kartı harcamalarını eklediklerini söylüyorlar. Bundan dolayı taksitleriniz mevcut durumunuzu dezavantajlı hale getirebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Taksitli Alışverişin Avantaj ve Dezavantajları 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin