Tırnak Sararması Nedir? Hastalık Mıdır?
Tırnak Sararması Nedir? Hastalık Mıdır?

Tırnak Sararması Nedir? Hastalık Mıdır?

Tırnak sararması size sağlığınız hakkında bilgi verebilir. Bu oluşan sararmaların birçok nedeni olabilir. Bunun için tedaviye başlamadan önce kesinlikle bir uzmana gözükmek gerekmektedir. Tırnak sararması, tırnaklarda büyümenin durmasını işaret eden bir durumdur. Tırnaklar dıştan ya da içten bir zarara uğradığında büyüme oldukça yavaşlar bu durumda tırnak katmanının en üstünde sararmalara sebep olabilir.

Tırnak Sararması Neden Olur?

 Tırnak sararması birçok sebeple karşımıza çıkabilir. Öncelikle sürekli ilaç kullanma durumunda kalan hastalarda daha fazla görülebilir. Bu kişilerde keratin yaşlanması daha hızlı olduğundan tırnaklarda sararma daha belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunların yanı sıra tırnaklarınız bir darbe almışsa yeni tırnağın çıkması uzun zaman alacaktır. Bu süreç içerisinde darbe alan tırnak sararır ve zamanla düşer. Yerine ise daha sağlıklı ve canlı bir tırnak gelir.

Beslenme düzenine dikkat etmemek, sağlıklı beslenmemek, alkol ve sigara tüketmek de tırnak sararmasının en önemli sebeplerindendir. Vitamin ve mineral eksikliği sonucunda da tırnaklarda sararma karşılaşılması muhtemel olan bir sonuçtur.

Bunların haricinde evde kullanılan deterjanlar, fazla sıcak ve fazla soğuk havaya maruz kalma da önemli nedenler arasında yer alabilir. Farkında olmadan yapılan en önemli hata ise tırnakların havasız bırakılmasıdır. Bunlar oje sürmekten ve uzun süre boyunca silmemekten, sürekli çorapla gezmekten ve hiç çıkarmamaktan kaynaklanabilir. Bunlar gibi birçok etken tırnakların sağlıklı olmasını engeller.

Tırnak Sararması Tedavi Edilebilir Mi?

Tırnak sararması tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavi edilmeye başlamadan önce bir dermatoloji doktoruna görünmeli ve kendinize en uygun olan tedaviyi seçmelisiniz. Aksi takdirde uygulamaya çalışmış olduğunuz tedavi yöntemleri daha kötü sonuçlarla karşınıza çıkabilir. Diğer tedavi yöntemlerini de kullanmak istiyorsanız doktorunuza bu tedavi yöntemlerinin size uygun olup olmadığını sormalısınız. Bunların yanı sıra kendinizde önlemler alabilirsiniz.

  • Kendi alabileceğiniz önlemler şunlardır;
  • Öncelikle aşırı sıcak ve aşırı soğuğa temas etmemelisiniz.
  • Sigara kullanımını azaltmalı ya da tamamen bırakmalısınız.
  • Sağlıklı beslenmeli ve size uygun olan vitaminleri kullanmalısınız.
  • Tırnaklarınızı asla uzun süre havasız bırakmamalısınız.
  • Ojelerinizi temizledikten sonra tırnaklarınızın daha sağlıklı olması için limon, badem yağı lavanta ve okaliptüs yapraklarını kullanabilirsiniz.
  • Sararan tırnaklarınız kesilebilecek uzunluktaysa bu kısımları keserek kurtulabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tırnak Sararması Nedir? Hastalık Mıdır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin