Tiroid Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Tiroid Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tiroid Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tiroid her insanda bulunan bir organdır ve genellikle kadınlarda sorun çıkartmaktadır. Peki, tiroid tedavisi için hangi doktora gidilir?

Tiroid her insanda bulunan bir organdır. Özellikle erkeklerde daha belirgin olarak görülen âdem elmasının altındadır. Tiroidin ağırlığı ortalama 18 gramdır. Tiroid insan bedeni için hayati öneme sahiptir. Tiroidin vücuttaki işlevi hormon üreterek metabolizmayı kontrol eder ve düzenler. Tiroid hastalığı daha çok kadınlarda görülür.

Tiroid vücutta pek çok bölgeliyi etkilemektedir. Ülkemizde Tiroid hastaları nüfusun yaklaış %25 ‘ini oluşturmaktadır. Tiroid organından kaynaklı birkaç tane hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklar hipertiroid, tiroid nodülü, quatır dır. Tiroid kanseri de yine tiroid hastalıklarındandır. Hayatımızı yakından ilgilendiren tiroid pek çok vücut sistemini ilgilendirir.

Bu sebeple hasta olması halinde ciddi bir tedavi süreci uygulanmalıdır. Tiroid rahatsızlıkları için doktora başvurmalısınız. Eğer tiroid olması gerekenden daha hızlı çalışıyor ise buda hasta olduğunuzu gösterir. Tiroid hastalıkları kan testi gibi testler sonucunda anlaşılmaktadır.

Doktor tarafından teşhis konulmalıdır. Aksi takdirde kötü sonuçlar yaşayabilirsiniz. Hatalıkların bazı belirtilileri bulunmaktadır. Bu yazımızda tiroid tedavisi için hangi doktora gidilir? konusundan bahsedeceğiz.

Tiroid Hastalığının Belirtileri

Tiroid Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Tiroid Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tiroid rahatsızlıklarını anlayabilirsiniz. Bunun için çok sayıda belirti vardır. Hastalığı erken fark etmek çok önemlidir. Eğer sizde troid hastalığı olduğundan şüpheleniyorsanız şu belirtilere dikkat edin.

  • Yutkunurken zorluk yaşama
  • Yutkunurken zorluk yaşıyorsanız tiroid rahatsızlığınız olabilir. Yutkunmada ki zorluğun sebebi genişlemiş tiroid bezidir.
  • Solunum da güçlük
  • Nefes alıp vermede yaşadığınız güçlük tiroid bezinin genişlemesine bağlı olabilir. Hastalar genellikle yetersiz nefes aldıklarını hissetmektedirler. Bu belirtiniz varsa tiroid rahatsızlığınız olabilir.
  • Eğer kendiniz de bu belirtileri görüyor iseniz doktora başvurmalısınız. Peki tiroid tedavisi için hangi doktora gidilmelidir.

Tiroid Hastalığında Doktor Seçimi

Tiroid Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?
Tiroid Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tiroid hastalığının teşhisi ve tedavisi için doktora başvurmalısınız. Tiroid tedavisi için hangi doktora gidilmeli sorusunun cevabı genel cerrahidir. Genel cerrahi bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Yapılacak tetkikler ve testler sonucunda teşhis konulacaktır. Durumunuza göre ilaçla tedavi veya ameliyat uygulanacaktır.

Halk arasında tiroid ilaçlarının kilo aldırdığı bilgisi dolaşmaktadır. Bu sebeple doktor seçiminiz önemlidir. Yanlış miktarda kullanılan ilaçlar kilo yapmaktadır. Kullanılan ilaçlar tiroid bezinin eksikliklerini gidermek için etkilidir. Tiroid rahatlıklarından korunmak için iyotlu tuz tüketmelisiniz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tiroid Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin