Yüksek Kan Şekerinin Sağlığa Zararları Nelerdir?
Yüksek Kan Şekerinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Yüksek Kan Şekerinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Yüksek kan şekerinin sağlığa zararları nelerdir? oldukça tehlikeli bir hastalık olan kan şekeri ile ilgili her şey yazımızda.

Yanlış beslenme alışkanlıkları, düzensiz uyku ve hareketsiz bir yaşam tarzı kan şekerinin yükselmesine neden olur. Glukoz adıyla da bilinen kan şekeri, vücudumuzun temel enerji kaynaklarından biri olsa da, belli bir seviyenin üstünde olması birçok hastalığı beraberinde getirir. Yüksek kan şekerinin sağlığa zararları arasında en önemlisi, kronik rahatsızlıkların oluşumunu tetiklemesidir. Bu hastalıkların başında diyabet geliyor. Bunun dışında yüksek kan şekeri yaşam kalitesinin düşmesine ve birçok sağlık sorununa yol açabilir.

Yüksek Kan Şekerinin Sağlığa Zararları

Yüksek Kan Şekerinin Sağlığa Zararları Nelerdir?
Yüksek Kan Şekerinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Kan şekerinin yüksek olmasının sağlımız üzerinde ortaya koyduğu olumsuz etkilerden bazıları şöyledir;

Cilt Sağlığını Olumsuz Yönde Etkiliyor

Yüksek kan şekeri cilt yaralarının çıkmasına neden olur. Mevcut yaraların ise daha yavaş ve geç iyileşmesindeki en büyük etkenlerden biri kandaki yüksek glukoz seviyesidir. Bunun önüne geçmek için yağ ve şeker oranı yüksek gıdalar yerine lif ağırlıklı beslenmeli ve sık sık egzersiz yapılmalıdır.

Kronik halsizlik

Uykudan yorgun uyanma, gün içinde uyuklama ve kendini sürekli yorgun hissetmek de yüksek kan şekerinin sağlığa olumsuz etkileri arasında yer alıyor. Bu semptomla aynı zamanda diyabet hastalığının erken belirtileridir. Devam ettiği takdirde mutlaka doktora gidilmeli ve gerekli testler yaptırılmalıdır.

Sık Tuvalete Çıkma

Vücutta kan şekeri yüksek olduğunda, özellikle 50 yaş ve üstü kişiler sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hisseder. Bu ise hem uyku düzeninin bozulmasına hem de yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.

Ağız Kuruluğu

Glukoz seviyesi yükseldiğinde vücudun suya olan ihtiyacı artar. Günde 2.5 – 3 litre su içen kişilerde bile ağız kuruluğu şikayetleri görülür.

Ani Kilo Kayıpları

Diyabet hastalarının yaklaşık %60’ında ani kilo kayıpları gözlemlenir. Ani kilo kayıplarına bağlı olarak halsizlik, çabuk yorulma, eklem ve kemiklerde ağrı da en sık görülen semptomlar arasında yer alıyor.

Görme Bozuklukları

Son olarak yüksek kan şekerinin sağlığa zararları arasında önemiyle dikkat çekenlerden biri de görme bozukluklarının oluşmasıdır. Kan şekerinin yükselmesi göz sağlığını da olumsuz etkiler. Kan şekerinin yükselmesi bulanık görmenin en önemli nedenlerinden biridir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yüksek Kan Şekerinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin