Yemek Yedikten Sonra Mide Ağrısı

Yemek yedikten sonra mide ağrısı çekmek özellikle ilerleyen yaşlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Büyük bir çoğunlukta bu sorunun yaşanmasının çok önemli bir sebebi olmasa da yine de dikkate alınması gereken bir durumdur. Zira mide ağrısının sebepleri mide kanseri ya da ülsere kadar gidebilen sonuçlara varabilir.

Neden Yemekten Sonra Mide Ağrır?

Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi ülserdir. Bu noktada ise hangi yemeğin tüketildiğine dikkat etmek gerekir. Çünkü bazı yiyecekler direkt olarak ülseri azdırır. Bununla birlikte bağırsakların üst kısmında ortaya çıkan ağrılar da mide ağrısı olarak algılanabilir. Ülser mide bağırsağından on iki parmak bağırsağına açılan kısmı tıkar. Bu durum da midede bir ağrı meydana gelir. Aynı zamanda bu tıkanıklık kişide şişkinlik hissinin oluşmasına sebep olur. Buradaki mide ağrısına ek olarak aynı zamanda mide bulantısı ve kusma da görülebilmektedir.

Yemek Yemekten Çekinmek

Bu gibi mide ağrılarının sonucunda insanlar zamanla yemek yemekten korkar hale gelirler. Özellikle hangi yemeklerin bu ağrıyı tetiklediğinin farkında olmayan insanlar için bu durum tam bir kumara dönüşür. Bu ağrının bir diğer sebebi ise bağırsak bölgesine açılan kan damarlarının tıkanmasıdır. Bu durum tıpkı kalbe giden damarların tıkanması gibidir. Bağırsak bölgesinde kana ihtiyaç duyulmasına rağmen kan damarları bu ihtiyacı karşılayamazlar ve bu noktada önemli bir ağrı meydana gelir. Bu ağrı genellikle kalp ve boyu damarlarında tıkanıklık bulunan, kolesterolü yüksek olan ve sigara kullanan kişilerde daha çok görülmektedir.

Yemek yedikten sonra mide ağrısı çekmek her insanda görülebileceği gibi nedenlerini araştırmak da son derece önemli. Çünkü bu ağrının sebebi mide kanserine kadar gidebilir. Günümüzde eskisi kadar görünmese de mide kanseri hala insan sağlığını tehdit eden önemli kanserlerden bir tanesidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yemek Yedikten Sonra Mide Ağrısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin