Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

En sağlıklı bitkisel yağlar arasında bulunan zeytinyağının sağlığa faydaları, uzun yıllardır çeşitli bilimsel çalışmalar neticesinde ispat edilmiştir. Vücudun enfeksiyon ve hastalıklardan korunması için önemli bir yere sahip olmasının yanı sıra cilt ve saç sağlığından daha önemli faydaları bulunan zeytinyağı, en sağlıklı bitkisel yağlar listesinde zirvede yer almaktadır. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olmasına karşın diğer yağlara göre biraz pahalı olması, zeytinyağı tüketiminin düşmesine neden olmuştur.

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları

Düzenli olarak tüketilmesi halinde, zeytinyağının sağlık açısından önemli etkilerini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu faydalardan en fazla öne çıkanları şunlardır;

Tırnak Sağlığı İçin Faydalıdır

Solgun görünen tırnakların sağlıklı görünmesine yardımcı olduğu gibi, tırnak çevresindeki soyulmaları engelleyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile cilt sağlığına önemli katkılar sunan zeytinyağı, tırnak üzerinde oluşan mantarların iyileşmesinde de yardımcı besin maddeleri arasında yer alır.

Meme Kanserini Önleyici Etkisi Vardır

Zeytinyağının kanser üzerindeki etkileri, Amerikan Kanser Vakfı tarafından uzun süre araştırılmıştır. Bu anlamda birçok bilimsel araştırmaya da konu olan zeytinyağının, birçok türünün görülmesinde önleyici olduğu ortaya çıkmıştır. Düzenli zeytinyağı tüketen kişilerde özellikle meme kanseri görülme riskinin önemli ölçüde düştüğü yine bu çalışmalar neticesinde görülmüştür.

Amerika dışında İspanya ve Suudi Arabistan’da yapılan farklı bilimsel çalışmalarda diyetlerinde zeytinyağına yer veren kadınların meme kanseri risklerinin, yüzde 60’tan daha fazla düştüğü sonucuna ulaşılmıştır.

Şeker Hastalığının Önlenmesine Yardımcı Olabilir

İsveç bilimsel araştırma merkezi tarafından yapılan farkı çalışmalar, zeytinyağının faydaları arasında şeker hastalığını önleyici etkisinin olduğunu da göstermiştir. Ayrıca şeker hastalarının diyabetin etkilerini kontrol altına almalarına yardımcı olabileceği de yine bu araştırma neticesinde tespit edilmiştir.

Alzheimer’i Önlemeye Yardımcı Olur

Harvard Halk Sağlığı Okulu yetkililerinin öncülüğünde yapılan bazı bilimsel çalışmalar, düzenli zeytinyağı tüketmenin Alzheimer görülme olasılığını düşürdüğünü göstermektedir. Zeytinyağının içeriği laboratuvar ortamında uzun yıllar önce incelendiğinde, beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olan farklı bileşiklere sahip olduğunu da göstermiştir.

Depresyon İçin Önemli Faydaları Bulunmaktadır

Zeytinyağının sağlığa faydaları arasında şaşırtıcı bir şekilde depresyonu tedavi edici özelliklere sahip olduğu görülmüştür. Aynı zamanda düzenli bir şekilde zeytinyağı tüketilmesi halinde, depresyon belirtileri görülme riski en aza inmektedir. Sindirim sistemine rahatlatıcı faydalarının yanı sıra, sinir sistemi üzerinde de zeytinyağının rahatlatıcı etkilerinin olduğu görülmüştür.

Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

Kemiklerin güçlenmesi için kalsiyum ne kadar önemli ise, yapılan araştırmalara göre zeytinyağının da güçlü bir kemik yapısı için önemli bir yere sahip olduğu görülmüştür. Özellikle Akdeniz diyeti tarzı beslenmeye sahip olan erkeklerde, düzenli zeytinyağı tüketimine bağlı olarak daha güçlü bir kemik yapısının oluştuğu ortaya çıkmıştır.

Bunun yanı sıra eklemlere bağlı olarak oluşan romatizma ve iltihap gibi farklı sorunların, Akdeniz diyeti ile beslenen erkeklerde daha az olduğu görülmüştür. Yine aynı araştırmaya göre, bu beslenme tarzını benimsemiş kadın ve erkeklerde ileri yaşlarda kemik erimesi probleminin daha az olduğu da tespit edilmiştir.

Zayıflamaya Yardımcı Olabilir

Zeytinyağının, kilo verme üzerindeki etkileri doğrudan olmasa da dolaylı yoldan bulunmaktadır. Diğer yağ türlerine göre sağlıklı olması nedeniyle kilo alımını yağ tüketimine oranla en aza indiren zeytinyağı, egzersizler ile birlikte devam edilmesi halinde zayıflama konusunda faydalar sağlamaktadır.

Sindirim Sistemi İçin Faydaları Vardır

Kolon ve sindirim sisteminde göstermiş olduğu faydaları nedeniyle, kabızlık gibi sık yaşanan sindirim sistemi problemlerine karşı önleyici etkilerinin bulunduğu görülmüştür.

Dokusu ve kıvamı nedeniyle sindirim sistemi üzerindeki organların uyarılmasında yardımcı etkilere sahip olan zeytinyağının, düzenli olarak tüketilmesi halinde kabızlık probleminin yok denecek seviyeye indirebileceği kanıtlanmıştır. Tekli doymamış yağlar bakımından fazlaca zengin olan zeytinyağı, bağırsak hareketlerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.

Cinsel Sağlık İçin Faydalıdır

Düzenli tüketilmesi durumunda vücutta cinsellik hormonlarını artırarak cinsel sağlığa etkilerinin olduğu, Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür. Vücuttaki kan dolaşımını artırması ve cinsel bölgelere kan basıncının artmasının sağlaması, cinsel isteği artırmasına neden olmaktadır.

Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağının sağlığa faydaları ile birlikte saç ve cilt sağlığı üzerinde önemli yararlarının olduğu da bilinmektedir. Cilt üzerindeki önemli faydaları şunlardır;

 • Topuk çatlaklarının iyileşmesinde faydalı olduğu görülmüştür.
 • Dudak çatlamalarına iyi gelir.
 • Düzenli olarak cilt üzerinde kullanılması halinde, yaşlanma karşıtı etkilerinin olduğu görülmüştür.
 • Makyaj temizlemek için diğer ürünlerle birlikte etkili bir besin maddesidir.
 • Cildin sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.
 • Cildin nem dengesinin korunmasını sağlar.

Zeytinyağının Saçlara Faydaları

Zeytinyağı saçlar üzerinde de inanılmaz faydalara sahiptir. Bu faydalardan bazıları şu şekilde öne çıkmaktadır;

 • Saçların kalınlaşmasını ve kökten uca daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlar.
 • Saçlara canlılık ve parlaklık verir.
 • Saç derisini ideal kıvamda nemlendirerek kepek oluşumunu engeller.
 • Saç kırılma problemlerini en aza indirir.
 • Saçların daha kolay şekil almasına yardımcı olur.

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin