Bahar Yorgunluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bahar Yorgunluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bahar Yorgunluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bahar yorgunluğu, iklimsel değişimlerin insanlar üzerinde sebep olduğu çeşitli hal değişimlerini tanımlamak için kullanılan bir ifadedir. Bu yorgunluk, havaların ısınması ile alakalı görülse de asıl sebebi oksijende bulunan nemin artmasıdır.

Yani havaların ısınması insan vücudu üzerinde doğrudan bir etki meydana getirmeyip, çeşitli deniz sularını buharlaştırarak nemlenme aracılığıyla bazı fizyolojik değişimlere sebep olur. Bahar yorgunluğu dense de bu durum özellikle yaz aylarına geçiş sırasında daha fazla görülebilir. Nisan ve Mayıs ayları itibariyle pek çok insan “Bahar yorgunluğu nasıl geçer?” sorusunun cevabını bulmaya çalışmaktadır.

Bahar Yorgunluğu Neden Olur?

Bahar Yorgunluğu Neden Olur?
Neden Olur?

Bahar yorgunluğunun sebebi, artan nem oranlarının şu etkilere yol açmasıdır:

  • Deri altı damarlarında büzüşme meydana geldiği için kan dolaşımı yavaşlar. Bu durum, zaman zaman baş dönmesi yaşamanın, saç dökülmelerinin ve cilt çatlaklarının görülmesine sebep olabilir.
  • Damarların genelindeki daralmalar dolayısıyla kalp sancıları artar.
  • Yüksek nem oranından dolayı vücudun ter bezleri düzgün çalışamaz. Terleme yolu ile vücuttan atılan amonyak, üre ve ürik asit maddelerinin vücuttan atılabilmesi zorlaşır. Bu ise metabolizmanın işleyişi açısından olumsuz bir durum sayılır.
  • Bahar ya da yaz yorgunluğu olarak bilinen bu sıkıntı, öncelikli olarak tiroid hormonu ile alakalıdır. Tiroid dokusunun daha az kanlandığı nemli havalar, kişinin bünyesinde yoğun bir halsizlik ortaya çıkarır.

Nasıl Geçer?

Nasıl Geçer?
Nasıl Geçer?

Isınan havalardan dolayı meydana gelen halsizlikler, ancak vücudun bu duruma adapte olması ile ortadan kalkar. Fakat bazı yöntemler sayesinde bu problem bir miktar giderilebilmektedir. Söz konusu halsizliğin engellenebilmesi için şu gıdaları tüketmek faydalı olacaktır:

  • Taze nane: Kan dolaşımını hızlandırır ve ferahlık hissi verir.
  • Kabak: Lifli yapısından dolayı, boşaltım faaliyetlerinin daha doğru gerçekleşmesini sağlar. Böylece vücutta biriken toksin maddelerden kurtulmak kolaylaşır.
  • Semizotu: Karaciğerin düzgün çalışmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırır, dinçlik hissi verir.
  • Erik: Havalar ısınmaya başladığında erik gibi sağlıklı bir meyvenin de yetişebilmesi büyük bir fırsattır. Çünkü erik, vücudun dayanıklılığını artırabilen C vitamini açısından oldukça zengindir. Her gün birkaç adet tüketilecek yeşil erik, bahar yorgunluğu için çok faydalıdır.

Bunlarla birlikte düzenli egzersizler yapmak ve uyku düzenine dikkat etmek de çok önemlidir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bahar Yorgunluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin