Cipro Hangi Hastalık İçin Kullanılır?
Cipro Hangi Hastalık İçin Kullanılır?

Cipro Hangi Hastalık İçin Kullanılır?

CIPRO enfeksiyon tedavisinde kullanılan güçlü bir antibiyotiktir. Vücuttaki bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlarla savaşan etkili bir ilaçtır. Etken maddesi siprofloksasin’dir. Kutu içerisinde 14 tablet vardır ve on iki saatte bir olmak üzere günde iki kez alınır. Yedi günlük bir antibiyotik tedavisidir. Fakat tedavi süresi ve dozu, genel sağlık durumunuza ve tedaviye verdiğiniz yanıta göre değişebilmektedir.

Cipro Hangi Rahatsızlıklarda Etkilidir?

  • Genellikle yetişkin bireylerde solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.
  • Sinüzit enfeksiyonları ya da sık sık nükseden orta kulak ya da dış kulak iltihaplarında ve kötü huylu kulak enfeksiyonlarının tedavisinde de CIPRO kullanılır.
  • İdrar yollarındaki ve böbreklerdeki iltihaplarda, kadınlarda yumurtalıklarda ve tüplerde oluşan enfeksiyonlarda, karın zarı ya da karın boşluğu iltihaplarında, sindirim sitemindeki enfeksiyonlarda da etkilidir. Bel soğukluğu, prostat iltihabı gibi genital bölgelerdeki iltihapların tedavisinde de kullanılan bir antibiyotiktir.
  • Bazı ateşli hastalıklar bakteriyel iltihabın belirtisidir. Kandaki beyaz hücrelerin eksikliğiyle birlikte seyreden ateşli hastalıkların tedavisinde diğer antibiyotiklerle eşzamanlı olarak CIPRO kullanılır.
  • CIPRO, kemiklerde veya eklemlerde oluşan iltihaplarda, yumuşak dokuların enfeksiyonlarında, deri iltihaplarının tedavisinde ve birden fazla bakteri çeşidinin sebep olduğu ateşli hastalıklarda, mide ve bağırsak, safra kesesi enfeksiyonlarında, menenjit tedavisinde kullanılır. Ayrıca şarbon hastalarının iyileştirmesinde de etkili olduğu bilinmektedir.

CİPRO bir antibiyotiktir. Antibiyotikler yalnızca bakteriyel enfeksiyonları tedavi edebilir. Viral kaynaklı enfeksiyonlarda işe yaramaz. Yani soğuk algınlığı, grip gibi durumlarda alınmamalıdır. Çünkü antibiyotikler ihtiyaç yokken alındığında, enfeksiyon sırasında kullanımı fayda sağlamayacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

CİPRO, diğer enfeksiyonlarda da doktorun uygun görmesi halinde diğer ilaçlar kullanılamadığı durumlarda kullanılabilir. Fakat kronik bronşit hastalarının bakteri kaynaklı şiddetlenen enfeksiyonlarında yüksek yan etkilere sebep olacağından dolayı kullanılmamalıdır.

İlaç kullanımı tavsiyesi tabletin tamamını yutma şeklindedir, bölerek ya da çiğneyerek yutulduğunda yoğun bir acı tat oluşacaktır. Ayrıca bu ilaç tedavisi sırasında doktorunuzun aksi yönde bir tavsiyesi olmadığı sürece bol sıvı tüketmelisiniz

Bu ilacı kullanırken bazı maddelerle etkileşime geçebileceği unutulmamalıdır. Örneğin alınan takviye vitaminler ve mineraller kullanılıyorsa bu ilaçtan iki saat önce ya da altı saat sonra tüketilmelidir. Kalsiyum açısından zengin besinleri de yine bu sürelerde tüketmelisiniz. Çünkü kalsiyum içeriği yüksek ürünler bu ilacın emilimini azaltacağından dolayı etkisini azaltabilir

Yan Etkileri Nelerdir?

CIPRO kullanan hastaların birçoğunda ciddi bir yan etki görülmez. En sık görülen yan etkiler; baş ağrısı, mide bulantısı, ishal, uyku güçlüğü ve baş dönmesidir. Bu semptomların herhangi biri oluşuğunda ve kötüye gittiğinde mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Düşmeyen yüksek ateş, beklenmedik bir morarma veya kanama, aşırı bulantı ve tekrarlı kusma, böbrekte bir problem olduğunun belirtisi olan idrar miktarı ve renginde bariz farklılık, aşırı yorgunluk ya da mide ağrısı gibi yan etkiler oluşursa acilen doktorunuza bilgi vermelisiniz. İshal ve ağrı durumlarında ishal kesici ya da ağrı kesici kullanılmamalıdır. Çünkü durumu daha kötüye götürebilir.

 

Verilen bilgiler genel kültür amaçlıdır, ilaçla ilgili daha ayrıntılı bilgiye eczaneden ve doktordan alabilirsiniz. Ayrıca bu yazıda olası yan etkiler belirtilmiştir. Burada göremediğiniz diğer yan etkiler varsa mutlaka bir doktora veya eczaneye danışmalısınız.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cipro Hangi Hastalık İçin Kullanılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin