Kulunç Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?
Kulunç Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?

Kulunç Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?

Günümüzde birçok kişide zaman zaman ortaya çıkan kulunç ağrısı nedir? nasıl geçer? sorularını yazımızda detayları ile birlikte cevapladık.

Sağlıklı ve dinç hissedilen bir hayat için, sağlıklı beslenmek ve hareket etmek oldukça önemli konulardır. Hareketsiz bir hayat sürmek bazı sağlık problemlerini beraberinde getirir. Bu sağlık problemlerinden bir tanesi de kulunç ağrılarıdır. Çoğunlukla masa başı çalışan kişilerde görülür. Peki, kulunç ağrısı nedir? nasıl geçer? Kulunç ağrıları neden olur? Bu soruların cevapları yazımızın devamında.

Kulunç Ağrısı Nedir?

Kulunç, kas içerisinde nodül ve şerit oluşması durumuna verilen bir isim olup tıbbi adı fibrositisdir.  Aslında gerginlikle kasılan kasların gevşeyememesi olarak da bilinir. Bu ağrının nedeni tam olarak açıklanmıyor. Genellikle kollarda, bacaklarda ve gövdede ve yine genellikle boyun ve sırt bölgesinde ortaya çıkar. Ağrı dışında kişilere herhangi bir tehlikesi veya zararı yoktur ve basit yöntemlerle giderilebilir. 

Sırt, boyun, omuz ve diğer bölgelerdeki kulunç ağrılarının en önemli özelliği tetik noktalarının olmasıdır. Bu bölge çok ağrılı olsa da bazı hafif egzersizler yapılarak rahatlatılabilir. Unutulmaması gereken en önemli şey; hareketsizlik daha fazla acıya neden olacaktır. Bu nedenle kulunç bölge hafif hareketlerle yumuşatıldığında uygun egzersiz, masaj ve tedavi ile rahatsızlık giderilebilir.

Kulunç Ağrıları Neden Olur?

Kulunç ağıları kaç yaşında olursanız olun yaşayabileceğiniz bir rahatsızlıktır. Omuz, sırt ve boyun bölgesini kötü kullanmaktan ve zorlamaktan ortaya çıkar. Kulunç ağrıları her meslek grubunda görülebiliyor. Kulunç ağrılarına neden olan faktörler aşağıdaki gibidir;

  • Soğuk algınlığı
  • Cereyanda kalmak
  • Hareketsiz hayat biçimi
  • Omur arası sorunları
  • Yanlış oturma pozisyonları
  • Kasılma
  • Aşırı gerginlik
  • Psikolojik nedenler
  • Kaslara fazla yüklenme

Kulunç Ağrıları Nasıl Geçer?

 Kulunç Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?

Kulunç Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?

Günümüzde birçok kişide zaman zaman ortaya çıkan kulunç ağrısını gidermek için bazı yöntemler uygulanmalıdır. Kulunç ağrısı şiddetli ise ve uzun sürüyorsa bir muhakkak uzmana görünmeniz gerekir. Özellikle psikolojik sebeplerden dolayı kulunç ağrılarında artış görülebilir. Bu psikolojik sorunlar hastalığın iyileşme sürecini de yavaşlatıyor. Halk arasında kulunç kırma yöntemi olarak da bilinen kulunç kırma yöntemi, kulunç ağrılarını hafifletmek ve gidermekte yardımcı olacaktır. 

Kişide kulunçtan dolayı oluşan gergin kaslar ve gergin bantlara sert bir masaj yaparak da kulunçlar gevşetilir. Kulunçların bu şekilde gevşetilmesine kulunç kırma adı veriliyor. Ancak bazı durumlarda ise bu sert masajlar hastaya zarar verebilir. Bundan dolayı bu işlem esnasında oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Buna ek olarak kulunç ağrılarının geçmesi için doğal yağlar ile masaj, sıcak kompres, gevşeme ve esneme hareketlerinin yapılması iyi gelecektir. Kuru iğne tedavisi ve fizik tedavi ile de kulunç ağrılarından kurtulmak mümkündür.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kulunç Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin