Penis Kırılması Nedir?
Penis Kırılması Nedir?

Penis Kırılması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Penis kırılması, ereksiyon durumundaki erkek cinsel organının travmaya uğramasından dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Penis fraktürü olarak da bilinen bu sorun, cinsel ilişki sırasında görülür. Kan basıncı sayesinde penisin dikleşmiş bir duruma gelmesini sağlayan sert corpus cavernosum lifleri yırtıldığında, çıtırtı benzeri bir ses duyulur. Bundan dolayı corpus cavernosum liflerinin zarar görmesi durumu, halk arasında “kırılma” olarak kabul edilmiştir.

Corpus cavernosum, iki bölümden oluşan süngersi bir yapıdır. “Ereksiyon” olarak adlandırılan durum, bu yapının kan ile dolup şişmesi ile gerçekleşir. Corpus cavernosum yapısının içinde sinüzoit adı verilen pek çok kaslı odacık bulunur. Cinsellik temalı görüntülere bakılırken ya da bir cinsel ilişki öncesinde penisin sertleşmeye başlaması, sinüzoid odalarının iyice açılarak kan ile dolmaya başlamasından kaynaklanır. Sinüzoid odacıkları tamamen kanlandıktan sonra, penis tamamen ereksiyon halinde olur.

Penis Kırılması Neden Olur? Penis Kırılmasının Sebepleri Nelerdir?

Penis kırılmasının sebepleri genel olarak, cinsel ilişki sırasında tercih edilen pozisyonlar ile alakalıdır. Erkeğin altta ve kadının üstte bulunduğu pozisyonlar, penis fraktürü riskinin artırmaktadır. Kadının vücut ağırlığının penise yüklenmiş olması, corpus cavernosum yapılarının gereğinden fazla zorlanmasına sebep olur. Bu durumda zorlanma devam ederse, ereksiyon halindeki erkek cinsel organının ikiye büküldüğü görülebilir.

Penis kırılması sorunu en fazla, otuz beş yaşının üzerinde olan erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı cinsel ilişki sırasında bu açıdan daha az riskli pozisyonların tercih edilmesi ve eğer kadın partner aşırı kiloluysa dikkatli davranılması önemlidir. “Penis kırılması neden olur?” sorusunun cevabı genel olarak, yanlış pozisyon seçimi ve ilişki sırasında kontrollü olmamaktır.

Penis Kırılması Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Penis kırılması tedavisi her zaman gerekli olmayabilir. Çünkü bazı durumlarda bu sorun kendi kendine düzelebilmektedir. Penis dokusunun aşırı zorlanmasından dolayı cinsel organın ikiye bükülmesinden sonra peniste ortaya çıkan hızlı yumuşama, morarma ya da ağrı, penis kırılması belirtileri olarak kabul edilir. Bu belirtilerin artarak devam etmesi halinde mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Penis kırılmasına hangi bölüm bakar?” sorusunun cevabı da merak edilebilir. Penis fraktürü, hastanelerin üroloji bölümleri tarafından incelenen bir sorundur. Penis fraktürü tedavisi, ilk olarak fizik muayenesi ile kırığın durumu hakkında bilgi toplanmasını gerektirir. Eğer penisteki eğiklik hala görülebiliyorsa, damarların zarar görmüş olabileceği riskine karşı en erken zamanda cerrahi müdahale uygulanır. Peniste herhangi bir eğiklik bulunmayıp da sadece ağrı hissediliyorsa ilaç tedavisi tercih edilir.

Penis kırılması tedavi edilmezse ne olur?” sorusu da bu konu hakkındaki önemli sorulardandır. Bu durum tedavi edilmezse bazı boşaltım sorunları ile beraber Peyronie hastalığı gelişebilir. Bu hastalık ise halk arasında “penis eğikliği” olarak bilinen durumdur. Corpus cavernosum dokularının zarar görmesi, penis içinde plak oluşmasına ve ereksiyon sırasında penisin gözle görülür şekilde eğilmesine sebep olmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Penis Kırılması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin