Aile Danışmanlığı Eğitimi

Aile Danışmanlığı Eğitimi, son dönemlerin en popüler mesleklerinden olan, özellikle danışmanlık yapmak için alandan mezun birçok kişinin talep ettiği bir eğitim programıdır. Aile Danışmanlığı Eğitimi ile danışmanlık merkezlerinde seans almak isteyen, kendi danışmanlık merkezlerini açmak isteyen ve bu alanda bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin mesleki gelişim ve farkındalıklarını artırmak için hazırlanmıştır. Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı, kursiyerlerin hem kendilerini geliştirmelerine hem de aldıkları Üniversite Onaylı Sertifika ile Aile Danışmanı unvanına sahip olma imkânı sağlamaktadır.

Aile Danışmanları Ne İş Yapar ?

Aile Danışmanlığı Eğitimi, aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarını, sınırlarını, mutlu olduğu anlarını, gizli tuttuğu duygularını anlamayı kolaylaştırarak yeni beceriler kazandırmaktır. Aile ilişkilerinde sorunları olan çiftlerin, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha rahat başa çıkabilmelerine yardımcı olur.

Eğitim içeriklerinde, seanslar da karşılaşabileceğiniz vakaların birçoğuna değinilmektedir. Modüller, sizlerin kendinizi doğru ifade etmenize ve danışanınızı tam olarak anlamanıza göre hazırlanmıştır. Eğitim içerikleri güncel konulara göre sürekli yenilenmekte ve bu güncellenen eğitimler tüm kursiyerlerimizin panellerine ücretsiz olarak tanımlanmaktadır.

[kanews-alert color=”bg-warning” ]Aile Danışmanlığı eğitimi, çok geniş yelpazesi olan bir eğitim programı olduğu için eğitim alan tüm kursiyerlerimize paneller ömür boyu açık bırakılacak ve eğitim güncellemelerinden ücretsiz şekilde faydalanacaktır.[/kanews-alert]

Aile Danışmanlığı Sertifikası Kimler Alabilir ?

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifikası, Psikoloji, Sosyoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Hemşirelik, Tıp,  Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümlerden mezun, lisans diploması olan bireyler Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programına katılabilir ve aile danışmanı olarak görev yapabilirler.

[kanews-alert color=”bg-success” ]Peki, Biz Kimiz? Koç Eğitim Sertifika olarak, 2017 yılında eğitim ve danışmanlık merkezi alanında faaliyet göstermeye başladık. 2019 yılında ise Çocuklara yönelik Zeka ve Yetenek Geliştirme Merkezini hizmetimize ekledik. Edindiğimiz tüm bilgi ve tecrübelerimizi, online eğitimler ile sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.[/kanews-alert] Şuana kadar hem örgün hem de online olarak 10,000 den fazla kursiyere eğitim verme fırsatını yakaladık.

Özellikle uzmanlık alanımız olan Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifikası,  Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi, Cinsel Terapi Eğitimi, Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi, Oyun Terapisi Eğitimi, Akıl Zeka Oyunları Eğitimi, Robotik Kodlama Eğitimi, Çocuk Gelişimi Eğitimi, Hasta ve Yaşlı Bakım Eğitimi, Yaratıcı Drama Eğitimi başlıca eğitimlerimizdir.

Sizde zaman kaybetmeden, Koç Eğitim Sertifika Ailesine Katılın, yüzlerce eğitimlerimiz arasından size en uygun olan eğitimi seçin, online eğitim kolaylığı ve keyfi ile Kariyerine Yön Ver!…

%100 Mutlu Müşteri, %100 Öğrenme Garantisi, En Uygun Fiyat En Kapsamlı Eğitim, her zaman olduğu için en büyük önceliğimiz olmaya devam edecek. Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı ; Online Eğitim ile Uluslararası Geçerli Devlet Üniversitesi Onaylı Sertifika İçin Şimdi İletişime Geç!. Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz. https://kocegitimsertifika.com/

 

En Ateşli Öpüşen Burç Hangisidir?

Hassas ve minik bir öpücük mü? Yoksa tutku dolu ateşli bir öpücük mü? Partnerinizin sizi nasıl öpmesini hayal ediyor ya da istiyorsunuz? Burçların pek çok özelliği vardır. Kişiliğimizi, iş hayatımızı ve aşk hayatımızı etkileyen burçlarımız öpüşme tarzımız ya da isteğimiz ile ilgili de bilgi vermektedir. En ateşli öpüşen burç hangisidir? diye hiç merak ettiniz mi? Sorunun cevabı yazımızda…

Koç Burcu

Koç burcuna dahil kadın ve erkeler öpüşmeye doyamazlar. İlk adımı kendisinin atmasına çekinmeyen koç kadınları öpüşmekten büyük haz duyar ve bu konuda oldukça ateşlidir.

Boğa Burcu

Boğa burcu erkeği için öpüşmek duygu aktarımın en güzel yoludur. Fanteziden daha önemli bir şey varsa oda içten bir öpüşmedir. Eğer boğa erkeği size gerçekten aşıksa sizi öperken ayağınızı yerden kesebilir.

[kanews-alert color=”bg-danger” ]Boğa burcu kadınları öpüşmeye oldukça düşkünlerdir. Romantik, tutkulu fark etmez ambiyansa göre en güzel öpücüğü partnerinin dudaklarına bırakacaktır.[/kanews-alert]

İkizler Burcu

İkizler burcu erkeği sevdiği kişiye son derece nazik davranır. Sakin ve hassas bir şekilde öptüğü sevgilisini adeta bulutların üzerinde gezintiye çıkarır. Yavaşça dokunduğu sevgilisinin dudaklarına aklından çıkaramayacağı bir öpücük bırakır.

İkizler kadının öpüşme becerileri erkekleri çıldırtacak cinstendir. Değişik oyunlar ve fanteziler ile öpüşmeyi daha ateşli bir hale getiren ikizler kadını her erkeğin hayalini süslemektedir.

Yengeç Burcu

Yengeç erkekleri sevdiği kadını öperken onu ne kadar istediğini ve hislerini belli eder. Öpüşürken dilini kullanmakta cömert olan yengeç erkekleri öpücüğünün ateşi ile partnerini çılgına çevirir.

Öpüşmeyi bu kadar çok seven başka bir burca ait kadın yoktur desek yanlış olmaz. Öpüşme maratonu düzenlense yengeç kadını muhakkak birinci olur. Şehvetli öpücük nedir yengeç kadını size en iyi şekilde gösterecek

Aslan Burcu

Aslan burcunun öptüğü bir kadın kendini heyecandan tamamen erkeğinin kollarına bırakır. Aynı şekilde bir aslan burcu kadını tarafından öpülen erken zaman ve mekân kavramından tamamen soyutlanır. Aslan burcu kadını tarafından öpülen erkek kadınının dudaklarındaki ateş ile yanar kavrulur.

Başak Burcu

Başak erkeği oldukça nazik ve duygusal gerçekleşen öpücüklere bayılır. Uzun ve yavaş gerçekleşen bir öpücük sevdiği kadını hissetmesinin en güzel yoludur.

Başak burcu kadını, erkeğin kendisini öptüğü sırada tamamen erkeğine teslim olur. Yavaş ve hassas dokunuşlarla gerçekleşen öpücüğe dayanamaz. Romantik bir öpüşme onun hayatının ta kendisidir.

Terazi Burcu

Terazi burcu erkeği tam bir öpüşme uzmanı desek yalan olmaz. Kendini tamamen kadınına bırakan terazi erkeği partnerinin kendisini yönlendirmesine bayılır.

Terazi kadını terazi erkeğinin tam zıttıdır. Bir terazi kadını ile öpüşmek hiç kolay değildir. Oldukça seçici olan terazi kadını kalbinin ve dudaklarının kapısını herkese kolay kolay açmaz.

Akrep Burcu

Akrep erkeğinin öptüğü bir kadının kendisinden geçmemesi neredeyse imkansızdır. Sevgilisini memnun edebilmek için her şeyi yapmaya hazır olan akrep erkeği oldukça geniş fantezi dünyasına sahiptir.

Öpüşme konusunda tedirgin olan akrep kadını öpüşme esnasında utangaç tavırlar sergileyebilir. Fakat sizi gerçekten istiyorsa işte o zaman dudaklarınıza bir vampir gibi yapışır ve öpücüğü ile sizi efsunlar.

Yay Burcu

Hayalindeki erkekle karşılaşması durumunda eşini şımartmayı çok iyi bilen yay kadını öpücük konusunda küçümsenmeyecek kadar iyidir.

Yay erkeği ise kendisini tamamen kadınana adar ve o ne istiyorsa onu yapar. Tutkulu ya da yumuşak bir öpücük için kadının kendisini yönlendirmesini bekler.

Oğlak Burcu

Kadınının her istediğini yerine getiren bir başka burcun erkeği oğlak erkeleridir. Partnerinin istemesi yeterli o her şeyi yapmaya hazır!

[kanews-alert color=”bg-danger” ]Erkeğine güvenen bir oğlak kadını size fantezi dünyasının kapısını sonuna kadar açar. Ateşli bir öpücük ile başlayan ve tutku dolu bir sevişmeye dönen aşk zamanında saatin akıp gittiğini anlamanız mümkün değil.[/kanews-alert]

Kova Burcu

Kova burcu erkeği partneri için en iyi öpüşme şeklini bulmayı dener. Yeniliğe her zaman açık olan kova erkeği ile öpüşürken heyecanınızı asla kaybetmezsiniz.

Sınırsız fantezi ve fikirlere açık olan kova burcu kadını kova erkeği gibi konu aşksa her şeyi denemeye açıktır. Bu yüzden kova kadınında duygu yüklü romantik bir öpücüğü de tadabilir ateşli bir öpücük ile ayaklarınız yerden de kesilebilir.

Balık Burcu

Balık erkeği için öpücük bir yemindir. Karşısındaki kadına aşıksa dudakları romantizme yemin eder ve kadınını en iyi şekilde öper.

Tam bir aşk kadını olan balık kadını kendini tamamen aşık olduğu adama bırakır. Başkaları isteklerini sözcükleri ile anlatırken o öpücükleri ile anlatır.

Yargı Dizisi Konusu Nedir? Dizi Ne Zaman Başladı?

Yeni sezonun başlaması ile beraber yeni dizi projeleri de ekranlarda boy göstermeye başladı. Yeni sezonda ekranlarda izleyici ile buluşan “Yargı” dizisiyle alakalı detaylar izleyiciler tarafından merak ediliyor. Yargı dizisi konusu nedir? Yargı dizisini oyuncuları kimlerdir? Yargı dizisi ne zaman başladı? Sezona bomba gibi başlayan “Yargı” dizi ile alakalı merak edilen bütün soruların cevapları makalemizin devamında.

“Yargı” dizisi konusu ve oyuncuları ile son zamanların en çok dikkat çeken yapımlarından bir tanesi oldu. Her hafta pazar akşamı yayınlanan “Yargı” dizisinin oyuncuları arasında Kaan Urgancıoğlu, Pınar Deniz ve Hüseyin Avni Danyal gibi ünlü isimler yer alıyor. Dizide Avukat Ceylin’i Pınar Deniz, Savcı Ilgaz’ı ise Kaan Urgancıoğlu canlandırıyor. Peki, Yargı dizisi konusu nedir?

Yargı Dizisinin Konusu

“Yargı” dram ve aksiyon türünde bir dizidir. Dizinin senaryosu ünlü isim Sema Ergenekon tarafından yazılmıştır. “Yargı” dizisi avukatların rekabete dayalı hikayesini konu almıştır. Sema Ergenekon’un Adliye’de yaptığı gözlemler ile oluşturmuş olduğu hukuk çatışmalarını yansıtıyor. Avukat Ceylin ve Savcı Ilgaz’ın arasında yaşanan olayları anlatan “Yargı” dizisi izleyicilerine adalet kavramını ve aile değerlerini farklı bir bakış açısı ile anlatıyor. Bir cinayet vakası ile yolları kesilen Avukat Ceylin ve Savcı Ilgaz’ın etkileyici hikayesi ve aile içi güveni ters yüz eden hikayesi ile “Yargı” dizisi pazar akşamları sevenleri ile ekranlarda buluşuyor.

Yargı Dizisi Ne Zaman Başladı?

Çekimlerine ağustos ayında başlanan “Yargı” dizisi Ali Bilgin tarafından yönetiliyor. Daha önce adı “Rekabet” olarak açıklanan lakin rafa kaldırılan dizi ilk kez “Yargı” ismi ile 19 Eylül 2021 tarihinde Kanal D ekranlarında sevenleri ile buluştu.

Yargı Dizisinin Oyuncuları

“Yargı” dizisinin oyuncu kadrosunda; Pınar Deniz, Kaan Urgancıoğlu, Hüseyin Avni Danyal, Uğur Polat, Uğur Aslan, Ece Yüksel, Özlem Çakar, Mehmet Yılmaz Ak, Zeyno Eracar, Ali Seçkiner Alıcı, Pınar Çağlar Gençtürk, Arda Anarat, Onur Duymaz, Başak Gümülcinelioğlu, Nilgün Türksever, Ozan Özaydın, Zeynap Atılgan ve Beren Nur Karadiş gibi isimler yer alıyor.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılıyor?

Orkide, balkonlarda, evlerin salonlarında ve birçok alanda bakım yapılabilen güzel görüntülü saksı çiçeğidir. Orkide çiçeği çok özenli bir bakıma ihtiyaç duyar. Orkidenin sık sık hastalanması, narin salepgiller sınıfının üyesi olmasından dolayı bakımı çok önemli ve çok dikkat isteyen bir noktadır. Hemen bükülmesi, yapraklarının hızlı bir şekilde dökülmesi gibi nedenlerden dolayı orkide, her gün bakım isteyen bitkilerden biridir. Bakım yapılmadığı zaman özellikleri çiçeklerinin ömrü birkaç güne kadar düşecektir. Bu yüzden orkide bakım isteyen en narin ve hassas bitkiler arasında yer alıyor. Peki, orkide bakımı nasıl yapılıyor? Gelin bu konuyu beraber inceleyelim.

Orkideye Evde Nasıl Bakım Yapılır?

Orkide Bakımı Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle orkideyi yetiştireceğiniz yeri iyi seçmelisiniz. Orkidenizi koyacağınız yerin aydınlık olması ve direkt gün ışığı almıyor olması gerekir. Orkide, evin doğu kısmına bakan yerlerde daha iyi yetişecektir. Eğer orkidenizin yaprakları koyu bir renk aldıysa bu yeterli ışık almadığını gösterir. Ayrıca orkidenizin bulunduğu ortamın nem seviyesi %40-%70 civarında olmalıdır. 

10-12 cm civarında olan saksılar orkide için idealdir. Çiçeğin toprağı bozulduysa ve kökleri geliştiyse saksıyı değiştirebilirsiniz. Köklerinin ezilmeyeceği büyüklükte bir saksı tercih etmelisiniz. Ancak saksı çokta büyük olmamalı. 1-2 senede saksının orkide için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Orkideniz için en ideal sıcaklık gündüzleri 23, geceleri ise 18 derecedir. Orkideniz yerini benimsedikten sonra oda sıcaklığındaki olan dalgalanmalardan etkilenmeyecektir lakin özellikle tomurcuklanma döneminde sorun yaşayabilir. Serin bir ortam orkidenin tomurcuklanma dönemini durdurabilir.

Orkide, köklerinin her zaman nemli kalmasını sevmez ve zaman zaman hafiften kurumasına ihtiyaç duyar. Bundan dolayı sulama zamanı orkideler için oldukça önemlidir. Bir parmağınızın ilk boğumuna kadar toprağa sokarak sulama zamanını anlayabilirsiniz. Eğer toprak kuruysa sulama zamanı geldi demektir. 

Orkidenizi daldırma veya dökme yöntemi ile sulayabilirsiniz. Daldırma yönteminde bir kovaya kök boğazını geçmeyecek kadar su koyarak orkidenin saksısını suyun içine koyabilirsiniz. Sudan çıkardığınız saksının suyunu süzdükten sonra yerine koyabilirsiniz. Dökme yöntemindeyse sulama kabıyla yapılan yöntemdir. Saksının toprağı ıslanana kadar sulama yapmalısınız. Sulamayı sabah ve öğlen vakitlerinde yapmalısınız. Akşam yapacağınız sulama bakteri ve mantar oluşumuna neden olur. Yaprak aralarına su kaçmamasına dikkat etmelisiniz ve kaçarsa mendille kurulamalısınız. Sulamadan sonra saksı altlığında su kalmamasına özen göstermelisiniz. Sulama suyunuz orkidenin bulunduğu ortam ile aynı ısıda olmalıdır ve orkideyi her zaman saf su ile sulamalısınız. Klorlu sular orkidenizin solmasına sebebiyet verebilir.

Orkidenin çiçekleri döküldükten sonra, orkidenizin bulunduğu ortamın sıcaklığının biraz daha altına düşmesi gerekir. 2-3 hafta gibi bir süre orkidenizi serin bir ortamda tutmanız gerekecek. Yaklaşık olarak 16 derece yeterli olacaktır. Bu zaman içinde özellikle geceleri hafif hafif su püskürtmeniz orkidenizin canlı kalmasını sağlayacaktır. Çiçekler döküldükten sonra budama yapmak için acele etmemelisiniz. Sapları sararıp kahverengi gibi bir renk alasıya dek beklemelisiniz. Budama işlemini eylül ve kasım ayları arasında yapmalısınız. Budama işleminde kurumuş ve sararmış yaprakları ve kurumuş çiçekleri gövdeye yakın yerlerden kesip çıkarmalısınız. Gövdeye zarar vermemek için çok özenli davranmanız gerekir. Ölü yaprakları ve çiçekleri temizledikten sonra bakteri oluşumunu engellemek adına tarçın ya da kömür tozu serpebilirsiniz.

Papara Yasal mı?

Türkiye merkezli bir elektronik para kuruluşu olan Papara son günlerde sık sık kullanılan finansal cüzdanlardan bir tanesidir. Özellikle online ödemelerde ya da para alışverişlerinde tercih edilen Papara yasal mı? Güvenli mi? Gibi soruların doğmasına da zemin hazırlamıştır. Yazımızda Papara sistemini kullanmak isteyen fakat tereddütleri olan kişiler için bu mobil cüzdan ile ilgili kafalara takılan soruları cevaplamaya çalışacağız.

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren Papara, internet üzerinden 7/24 para gönderip almanızı sağlayan dijital bir cüzdandır. Birçok platformda ödeme alma ve gönderme imkanı sunan Papara, yerli ve yabancı birçok firma ile anlaşmalar imzalamıştır. İnternet üzerinden alışveriş yapmak veya ürün alıp satmak için PayPal benzeri çalışma sistemleri kullananların ilk tercihi olan Papara’nın bir diğer özelliği de hafta içi ve hafta sonu EFT beklemeden ödeme alıp göndermenizi sağlayan para göndermek istediğiniz kişinin PayPal numarası, IBAN numarası, e-postası veya cep telefonu numarası ile ödeme yaparken kullandığınız yöntemle ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Bu makalede çoğu kişinin bilmek istediği papara nedir? Papara yasal mı? Güvenli mi? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Papara Güvenilir mi?

Papara Yasal mı?

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafınca Paparanın işlem yapmasına izin verilmesi kuruluşun güvenilir olduğunu kanıtlar niteliktedir. Buna ek olarak Papara, Bankalararası Kart Merkezi, Visa ve MasterCard üye kuruluşudur. Bunların yanında gerekli olan yasalara uygunluk göstererek de güvenli bir dijital cüzdan olduğunu ispat etmiştir. Uygunluk gösterdiği yasalar ise şu şekildedir;

 • Papara, 5549 yasa kapsamında Mali Suçları Araştırma Kurulu yükümlü kuruluşları arasında yer alıyor.
 • Papara, 6493 sayılı kanuna göre kurulmuş olan elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşudur.

Papara Yasal mıdır?

Papara Yasal mı?

Papara yasalara uygun olarak hareket eden ve devlet tarafından denetlenen ve bütün yasal izinleri alınmış 6493 sayılı kanunun gereğine göre kurulmuş olan online ödeme cüzdanıdır. T.C. Merkez Bankası tarafınca denetlenen Papara’nın kullanıcılarına ait olan bütün bakiyeleri Merkez Bankası’nın bünyesinde açılmış olan hesaplarda korunarak işlem güvenliği sağlanmaktadır. Bunlara ek olarak Papara, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından onaylı olduğundan dolayı son derece yasaldır.

Dışarıdan Bulaşan Spermle Hamile Kalınır mı? 

Sürtünme veya ön sevişme yaşayan çiftlerin merak ettiği konulardan bir tanesi dışarıdan bulaşan spermle hamile kalınır mı? sorusunun cevabıdır. Zaman zaman çiftlerin endişe etmesine sebep olan bu durum kimi zaman yersizken kimi zaman endişe edilecek bir durumdur. Nadirde olsa erkekler vajinanın içine boşalmadan da kadınları hamile bırakabilir. konun ayrıntılarını merak eden okurlarımız için yazımızın devamında bu durumu derinlemesine açıklayacağız. 

DIŞARDAN BULAŞAN SPERMLE HAMİLE KALMAK 

Dışarısdan bulaşan spermle hamile kalınır mı? sorusuna yanıt arayan pek çok çift bulunmaktadır. dışarıdan buluşan bir sperm ile hamile kalmak düşük bir ihtimal olsa da mümkündür.

Spermler 1 saat kadar dış ortamda hayatta kalmaya devam edebiliyor. Bu yüzden dışarıda olan bir sperm 1 saat içinde vajinaya bulaşırsa, rahme ulaşma imkanı mevcuttur. Bu durumda kadınların dışarından bulaşan spermle hamile kalmalarına sebebiyet vermektedir. Ayrıca sürtünme yolu ile ilişki yaşayan çiftlerin cinsel birliktelikleri sırasında vajinaya az miktarda da olsa sperm girebiliyor. Dolayısıyla düşük ihtimaller de olsa bu gibi durumlarda kadınların hamile kalma ihtimalleri kesinlikle bulunuyor.

BİR DAMLA SPERMLE HAMİLE KALMAK 

Cinsel ilişki esnasında bir erkekten boşalan sperm miktarı ortalama 5-10 damla kadardır. 1 damla spermin içerisinde ortalama olarak 100 bin sperm yer alıyor. Bir kadının hamile kalabilmesi içinde 1 adet sperme ihtiyaç duyulduğu düşünülürse bir damla sperm kadınların hamile kalmasına oldukça kolay bir şekilde neden olabiliyor. 

VAJİNAYA SPERM DEĞDİRMEK 

Ele ya da herhangi bir yere bulaşan spermin bir şekilde vajinaya değmesi hamileliğe neden oluyor mu? araştırması sürekli yapılmaktadır. Bu araştırmaların sonucu gösteriyor ki ele ya da herhangi bir yere bulaşan spermin vajinaya değmesi sonucunda rahime ilerleme imkanı bulunuyor. Dolayısıyla da yine düşükte olsa kadının hamile kalma ihtimali spermin yalnızca vajinaya temas etmesinde bile mümkün bir hale geliyor.

Eşyaya Bulaşan Spermle Hamile Kalınır mı? 

Düşük de olsa vajinadaki cismin bulaştığı spermle temas sonrası gebelik oluşabilir. Cinsel ilişki sırasında vajinanın nesnelere ve ellere temas etmesi mümkün olduğundan, ellerden veya nesnelerden gelen spermler rahme ulaşmak ve hamilelik oluşturmak için vajinaya girebilir. Yine bu durumda gebelik olasılığı çok ama çok düşüktür.  

Özetlemek gerekirse her halükarda sürtünme, dış boşalma ya da eşya üzerinde sperm bulunması gibi durumlarda bu spermlerin vajinaya değmesi ya da temas etmesi durumunda düşük ihtimalde olsa hamilelik söz konusudur. Ancak araştırmalar bu ihtimalin %1 bile olmadığını söylemektedir.

Kahve Asit mi Baz mı? 

Kahve dünya genelinde en fazla tüketilen içeceklerden biri olup çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Neredeyse herkes tarafından tüketilen bu içecek hakkında akla takılan bazı sorular bulunmaktadır. Kahve asit mi baz mı? Kahvenin pH değeri nedir? Kahve sağlığa zararlı mıdır? Bu soruların başında gelmektedir. Bahsettiğimiz soruların cevabını merak eden okurlarımız için bu konuları açıklamaya çalışacağız. 

Kahve Asit mi Baz mı Nötr mü? 

Kahve Asit mi Baz mı?

Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle kahvenin pH değerinin kaç olduğunu bilmek gerekir. Çünkü maddeler sahip oldukları pH değerine göre asidik gibi özellikler taşırlar.  

0-7 aralığında bir pH değerine sahip olan maddeler asittir, 7 pH değerine sahip olan maddeler ise nötrdür. 7-14 pH aralığına sahip maddeler ise baz özelliğine sahiptir. 

Kahvenin sahip olduğu pH değeri 5’tir ve yukarıda da bahsettiğimiz üzere 0-7 pH değerine sahip maddeler asidik özellik taşımaktadır. Yani buna göre kahve asittir. 

Kahvede Bulunan Asitler Nelerdir? 

Asit bir madde olan kahve içerisinde 9 adet temel asit barındırmaktadır. Konsantrasyonu en yüksekten en düşük olacak şekilde kahvede bulunan asitler şu şekildedir; 

 • Klorojenik 
 • Kinik 
 • Sitrik 
 • Asetik 
 • Laktik 
 • Malik 
 • Fosforik 
 • Linoleik 
 • Palmitik 

Asit Bir Madde Olan Kahve Sağlığa Zararlı mıdır? 

Kahve Asit mi Baz mı?

Kahvenin asit olması kahve tüketen kişiler için bir tehdit oluşturmamaktadır. Fakat fazla tüketimi sonucunda baş ağrısı, uykusuzluk, kalp çarpıntısı gibi durumların gözlemlendiği belirlenmektedir. 

Kahve, sırf asidik olduğundan dolayı zararlı bir madde olarak nitelendirilmez. Fakat kişilerin sahip olduğu mide ülseri, reflü gibi mevcut sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Doğrudan olarak bu rahatsızlıklara neden olarak gösterilmese de bu kişilerin kahve tüketimi ya sınırlandırılır ya da tamamen kesilir. 

Asitlerin Özellikleri Nelerdir? 

Bazı maddeler su içinde çözüldüğünde hidrojen iyonunun mevcut derişimini H+ olarak arttırmaktadır. İşte bu tür maddelere asit ismi verilmektedir. Asitlerin sahip olduğu pek çok özellik bulunmaktadır. Asitlerin genel olarak özelliklerinden bahsedecek olursak; 

 • Asitler turnusol kâğıdını kırmızı renge çevirirler.
 • Asitler ekşi bir tada sahiptir.
 • Asitler cildi tahriş ederler.
 • Asitlerin sulu çözeltileri elektriği iletmektedir.

Bazların Özellikleri Nelerdir? 

Suda çözündüklerinde mevcut hidroksit derişimini, OH-  artıran maddelere baz olarak adlandırılmaktadır. Çok sayıda özelliği bulunan bazların bazı özellikleri şu şekildedir; 

 • Bazlar turnusol kağıdını mavi renge çevirirler.
 • Bazların tadı acıdır. 
 • Ellendiğinde kayganlık hissi verirler. 
 • Asitler gibi cildi tahriş ederler.
 • Bazların sulu olan çözeltilerinin elektriği ilettiği görülmektedir. 

Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer?

Diş eti şişmesi, ağız ve diş sağlığı bakımından bir sorunun olduğunu gösterir. Zaman zaman karşılaşılan diş eti şişmesi sonucunda pek çok kişi diş eti şişmesi nasıl geçer? sorusunun cevabını araştırmaktadır. Bu konu ile ilgili araştırma yapan kişiler için yazımızı hazırladık.

Diş Eti Şişmesi Nedir?

Diş eti şişmesi, çene kemiğini kaplayan dişlerin çevresindeki dokularda iltihap oluşması durumunda veya diğer sağlık nedenlerine bağlı olarak bu dokunun gösterdiği olumsuz bir reaksiyondur. Diş eti şişmesi, hassas noktalarda gözlemlenir ve bu bölgeler genellikle iki diş birleşim bölgeleridir. Diş eti şişmesi görülen kişilerde yemek yemede, sıcak ve soğuk içecekler tüketmede sorunlar yaşanabilmektedir. Özellikle ağız ve diş hijyeni düzenli yapılmadığında böyle bir durumla karşılaşma ihtimali daha yüksektir.

Diş Eti Şişmesi Neden Olur?

Farklı sağlık sorunlarının semptomu olarak karşımıza çıkan diş eti şişmesi genellikle şu nedenlerden dolayı olur;

 • Diş eti iltihabı
 • Diş ipi kullanılmaması
 • Yetersiz ağız ve diş sağlığı hijyeni
 • Genetik hastalıklar ve çeşitli ilaçlar
 • Gerekli vitamin değerlerinin besinlerden düzeni olarak alınamaması
 • Ergenlik, hamilelik ve menopoz gibi dönemlerin neden olduğu hormon seviyelerindeki değişiklik
 • Alkol ve sigara gibi yan etkiler oluşturacak ürünler
 • Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları

Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer?

Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer?

Diş eti şişmesinden mustarip olan kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan bir tanesi “diş eti şişmesi nasıl geçer?” sorusudur. Bu soruya cevap olarak evde yapılabilecek birkaç basit öneri ile diş eti şişliğini geçirebilir ya da böyle bir sorun oluşmadan önleyebilirsiniz.

· Günde en az 2 kez, 3 dakika boyunca, uygun sertlikte diş fırçasıyla, doğru yöntemle dişler fırçalanmalıdır.
· Diş fırçalama esnasında, diş etlerinin de tahriş etmeden, çok fazla bastırmadan hafifçe fırçalanmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede plak ve tartarın giderilmesi sağlanır. Bunun için , yumuşak başlı diş fırçaları tercih edilebilir.
· Ağız içindeki gıda artıkları mutlaka temizlenmelidir.
· Tuzlu su veya gargara solüsyonları ile ağız içinin temizlenmesi oldukça faydalıdır.
· Alkol ve sigara alışkanlığından uzaklaşılması dişler için yapılacak en güzel atılımlardan biridir.
Uzun süre geçmesine rağmen diş etinizde bir iyileşme söz konusu değilse hemen bir uzmandan randevu alınıp muayene olunmalıdır.

Kediler Öpüldüğünü Anlar mı? 

Evcil hayvan sahipleri ona bir şekilde sevgilerini göstermek isterler. Çoğu insan sevgisini göstermek adına genellikle kedilerini öper. Peki, öpülen kediler durumu fark edebilirler mi? yani kediler öpüldüğünü anlar mı? 

Bu konudaki detaylar henüz netlik kazanmasa da her kedinin öpülmeye karşı farklı bir tutumu vardır. Kimisi çok sever kimisi hiç sevmez. Dolayısıyla bu konuda kedinizi en iyi tanıyan kişi siz olacaksınız. Ancak onu öpmeye kalktığınızda size saldırır ve kaçmaya çalışırsa sizden hoşlanmadığı söylenebilir. 

Birçok kedi sahibi evcil hayvanlarını öpmeyi sevse de bu onlara ve evcil hayvanlarına büyük zarar verir. Çünkü insanlarda bulunan bazı bakteri ve virüsler kedilere bulaşabilmektedir. Benzer şekilde zararlı mikroorganizmalar da kedinizden size bulaşabilir. Bu nedenle sağlık için bu tür sevgilerden uzak durulması tavsiye edilir. 

Kediler Sevgisini Nasıl Gösterir? 

Tüm kedi sahipleri, insanların kedilerin gözünde nasıl göründüğünü bilmek ister. Yapılan araştırmalara göre kediler sahibini ebeveyn olarak görüyor. Peki kedinizin sizi sevip sevmediğini nasıl anlarsınız? 

Kedilerin umursamaz ve sevgi duymayan yaratıklar olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılıyorsunuz. Sizinle konuşmak ve sevgisini göstermek için beden dilini kullanırlar. Örneğin, kediniz üzerinize uzanıyor ve oturuyorsa bu küçük bir sevgi ifadesidir. Ayrıca kediniz sizi gördüğünde kuyruğunu dikiyorsa sizi sevdiğinden emin olabilirsiniz. Çünkü kedilerin kuyruğu dik ise sevdiği kişiyi görmüş demektir. Ayrıca başını size dokundurarak kokusunu bırakıyorsa sizin kendisine ait olduğunuzu başka kedilere göstermek için yaptığı şeylerden biri budur.  

Kedileri Öpmek Zararlı mıdır? 

Kediler Öpüldüğünü Anlar mı?

 

Kedilerin ağzındaki bakteriler insanlara çok benzer. Yani kedinin ağzı bizimkinden daha kirli olmayabilir ama kedinin ağzında bazı patojenik bakteriler de vardır. Sevginizi göstermek adına kedinizin dudaklarını öpmeyin. Kedinizin ağız hijyenini korumak için kedinizin dişlerini fırçalamayı veya düzenli olarak gargara kullanmayı düşünebilirsiniz. Veterineriniz bunu yapmanın en iyi yolunu önerecektir. 

Zoonotik hastalıklar hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Bunlar şunları içerir: Pasteurella, Staphylococcus, Escherichia coli ve Salmonella gibi yaygın bakteriler oldukça bulaşıcıdır.  

Saçkıran, oldukça bulaşıcı olan ve kedilerden insanlara kolayca yayılabilen yaygın bir mantar enfeksiyonudur. Nispeten zararsız olmasına rağmen, özellikle çocuklarda yaygındır ve tedavisi çok sinir bozucu olabilir. 

Toxoplasmosis gibi parazitler bazen insanlara güvenli olmayan kedi kumuyla bulaşabilir. 

 

 

Fucicort Kremi Ne İşe Yarar?

Cilt problemleri insanları gündelik işlerini yapmalarına dahi engel olabilecek derecede rahatsız edebilir. Bu problemlerin kişinin yaşamını büyük ölçüde etkileyebiliyor. Tıbbın gelişmesi ile beraber pek çok hastalığın da tedavisi geliştirilmiştir. Bu hastalıklara deri ve cilt rahatsızlıkları da dahildir. Kişilere rahatsızlık veren cilt problemlerin tedavisinde kullanılan Fucicort krem en çok kullanılan kremlerden bir tanesi olmuştur. Bizlerde Fucicort kremi ne işe yarar? sorusunu detayları ile inceledik.

Fucicort Krem Nedir?

Cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan Fucicort krem, bakteri engelleyici ve iltihap azaltıcı bir kremdir. Uzman hekim tarafından reçete ile verilen krem, özellikle ergenlik çağında meydana gelen akne gibi cilt sorunlarının tedavi edilmesi için kullanılıyor.

Fucicort Krem Ne İşe Yarar?

Fucicort krem, bakteriyel enfeksiyonun olduğu ya da çıkma ihtimali olan enflamatuar dermatozlar için kullanılıyor. Buna ek olarak Fucicort, eritematoz, lupus, vediskoid, sedef hastalığı, kornikus, liken simpleks, kontakt dermatit, seboreik dermatit, staz egzaması, diskoid egzama ve atopik egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılıyor. Fucicort cilt üzerinde haricen kullanılır. Omuz, boyun, bel, sırt, yüz bölgesi, ayak, el, kol ve bacak bölgelerinde kullanıma uygundur.

Fucicort krem, bazı bakterilerin çoğalmasını ve büyümesi önleyerek cilt problemlerinde kızarıklık, kabuklanma, şişme ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Fucicort, bir betametazon valeratin ve antibiyotik karışımıdır. Sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olur. Mantar enfeksiyonları gibi hastalıkların tedavisinde işe yaramaz. Başka bir antibiyotiğin gereksiz yere kullanımı kremin etkinliğini azaltabilir.

Fucicort Krem Yan Etkileri

Fucicort Kremi Ne İşe Yarar?

Her ilaçta olduğu gibi Fucicort kremde de içinde olan maddelerden dolayı insanlarda oluşturabileceği olumsuz etkileri mevcuttur. İlacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışarak krem hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Fucicort kremin yan etkileri ve kullanmadan önce kesinlikle dikkat etmeniz gereken durumlar aşağıdaki gibidir;

 • Fucicort krem, bebeklerin pişik durumunda kullanılmamalıdır.
 • İlaçta bulunan herhangi bir etken maddeye karşı alerjiniz var ise kesinlikle kullanmamalısınız.
 • Fucicort krem vajen bölgesine sürülebilir. Ancak kısa süreli kullanımı önerilir. İlacı vajen bölgesinde kullanmadan önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.
 • Kremi kullandıktan sonra nefes almada güçlük yaşarsanız ya da alerjik reaksiyonlar gözlemlerseniz hemen bir uzmana başvurmalısınız.
 • Kremin yan etkisi olarak yüz bölgesinde, dil ve boğazda herhangi bir şişlik durumunda ilacı kullanmayı bırakarak size yakın olan bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor.

Fucicort Krem Fiyatı

İlacın fiyatı değişkenlik gösterebilir. Bunun nedeni ise bazı ilaçları reçetesiz almak mümkünken bazılarını almak mümkün değildir. Fucicort krem antibiyotik sınıfında olan ilaçlara dahil olduğu için reçetesiz almak mümkün değildir. Fucicort krem 2021 senesinin reçeteli fiyatı 40,40 TL’dir.

En İyi Sosyal İçerik Platformu

Exit mobile version